TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Przehybę i Radziejową ze Szczawnicy

Na Przehybę i Radziejową ze Szczawnicy

Opis wejścia ze Szczawnicy na Przehybę i potem na Radziejową.

Szczawnica - Przehyba ( szlak niebieski) - Radziejowa ( szlak czerwony)
Czas przejścia: 5h 15 min

Szlak niebieski na Przehybę pnie się mozolnie w górę i prowadzi głównie lasem.Podchodzimy coraz wyżej w Szczawnicy. Początkowy etap szlaku to przejścia z centrum Szczawnicy na Sewerynówkę, gdzie z ulicy Kunie szlak wchodzi w las. Po ok. 300 m dochodzimy do efektownego wodospadu Zaskalnik na Sopotnickim Potoku. Wodospad złożony jest z dwóch kaskad i ma ok. 5,5 m wysokości. Za ok. 100 m dochodzi się do góralskiego zajazdu Czarda, a następnie należy skręcić w prawo, przekraczając mostek na potoku.
Wodospad Zaskalnik
 
Następnie wędrujemy dosyć stromo pod górę. Mijamy polanę Koszarki (930 m n.p.m.), skąd przy dobrej
widoczności można podziwiać piękny widok na Pieniny, a nawet Tatry. Dalej znów idziemy lasem. Po pewnym czasie z prawej strony dochodzi zielony szlak ze Szczawnicy.Na ostatnim odcinku przed polaną Przehyby szlak biegnie grzbietem. Po prawej stronie wznosi się okazały budynek schroniska PTTK na Przehybie. Tuż przed polaną szlak łączy się z innymi (zielonym i czerwonym).
Schronisko na Przehybie
 
Od schroniska idziemy szlakiem czerwonym w kierunku Radziejowej (1262 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego. Po kilku minutach dochodzimy do miejsca gdzie w prawo odchodzi droga do Szlachtowej, którą biegnie znakowany szlak narciarski. My idziemy dalej za kolorem czerwonym w kierunku Wierch Przehyby. Z rozwidlenia szlaków w lewo odchodzą szlak żółty do Starego Sącza oraz niebieski do Rytra.Szlak jest wygodny, a podejście łagodne. Po drodze ze szlaku otwiera się widok na Przehybę, Skałkę i wznoszący się nad nimi maszt. Idziemy cały czas leśną drogą, mijając po drodze wierzchołek Złomistego Wierchu. Za przełęczą następuje około 20 minutowe podejście na Radziejową. Ostatni fragment podejścia wiedzie wąską leśną przecinką.Na szczycie Radziejowej znajduje się tablica informacyjna, pomnik Millennium Poloniae oraz wieża widokowa.
Wieża widokowa na Radziejowej
 
Szlak czerwony prowadzi dalej na Wielki Rogacz przez Przełęcz Żłobki.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
17.03.2019
Tagi:
beskidy, beskid sądecki, kgp, diadem