TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Stóg Izerski, Smrk i Czerniawską Kopę ze Świeradowa-Zdroju

Na Stóg Izerski, Smrk i Czerniawską Kopę ze Świeradowa-Zdroju

Opis szlaku na Stóg Izerski, Smrk i Czerniawską Kopę ze Świeradowa-Zdroju, Góry Izerskie.

Dom wypoczynkowy Czeszka, parking - Stóg Izerski - Łącznik ( szlak czerwony) - Smrk ( szlak zielony) - Czerniawska Kopa - Pod Czerniawską Kopą - ( szlak zielony) - Czerniawa-Zdrój ( szlak czarny) - Świeradów-Zdrój ( szlak zielony) - 16,8km ~5,5h

Szlak rozpoczynamy w Świeradowie-Zdroju miejscowości uzdrowiskowej położonej w Sudetach Zachodnich, obok domu wypoczynkowego "Czeszka i Słowaczka". Miejscowość wybudowano na stokach Stogu Izerskiego w dolinie Kwisy.Idziemy lasem przez około 10 minut, po czym wychodzimy na asfaltową Nową Drogę Izerską, którą kontynuujemy wędrówkę.Po około 20 minutach szlak skręca w prawo omijając zakręt. Po chwili znów wraca na asfalt. Po kilkunastu minutach docieramy do momentu, gdzie szlak skręca w lewo na kamienistą ścieżkę, którą podchodzimy dość stromo do góry.Po około kilometrze dochodzimy do górnej stacji kolei gondolowej. Chwilę dalej znajduje się schronisko "Na Stogu Izerskim". Zostało zbudowane w 1924 roku z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego. Po drugiej wojnie światowej zostało przejęte przez PTTK.
Schronisko "Na Stogu Izerskim"
 
Spod schroniska dołączają do szlaku czerwonego jeszcze żółty i zielony. Podążamy wraz z nimi i po około 10 minutach osiągamy szczyt Stogu Izerskiego (1108 m n.p.m.), na którym stoi wieża przekaźnikowa.Dalej praktycznie płaskim terenem i za znakami w trzech kolorach udajemy się na Łącznik. Następnie za szlakiem zielonym podążamy w kierunku granicy z Czechami i na szczyt Smrek. Ma dwa wierzchołki oddzielone ledwo zauważalną przełączką. Jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich.Wierzchołek 1124 m n.p.m. leży po stronie czeskiej. W pobliżu szczytu stoi 20-metrowa, zbudowana w latach 2001–2003 (w miejsce starej z 1892) wieża widokowa, z której przy dobrej widoczności roztacza się rozległa panorama Gór Łużyckich i czeskiej części Gór Izerskich (na południu i zachodzie), Pogórza Izerskiego (na północy), polskiej części Gór Izerskich i Karkonoszy (na wschodzie).
Widok z wieży w kierunku Stogu Izerskiego i polskiej części Gór Izerskich
 
 
Po odwiedzeniu wieży widokowej wracamy tym samym szlakiem do granicy, po czym skręcamy w lewo za znakami zielonymi. Rozpoczynamy zejście w kierunku Czerniawskiej Kopy. Szlak prowadzi cały czas lasem.Po około 30 minutach zejście dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Spotykamy tutaj szlak koloru czarnego. Na rozejściu skręcamy w lewo, by po kilkunastu minutach dotrzeć do wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie (776m n.p.m.).Po obejrzeniu widoków z wieży cofamy się do skrzyżowania szlaków. Tym razem wybieramy kolor czarny i skręcamy w prawo. Idziemy w dół i po 30 minutach docieramy do Czerniawy-Zdrój obok Domu Zdrojowego. Następnie przechodzimy przez Czerniawę - najpierw ulicą Sanatoryjną, potem Strażacką i Spokojną.Wchodzimy do lasu i idziemy nim cały czas wraz ze znakami zielonymi, aż do skrzyżowania Pod Świeradówką. Jeśli chcemy zdobyć Świeradówkę podążamy dalej za znakami zielonymi. Szczyt osiągamy po 5 minutach. Schodzimy szlakiem zielonym, który po chwili łączy się z czarnym.
Skrzyżowanie pod Świeradówką
 
 
Teraz wraz ze znakami w dwóch kolorach idziemy lasem, zdobywając po drodze Zajęcznik. Po kilku minutach szlak skręca ostro w prawo. Zaczynamy zejście i po kilkunastu minutach docieramy do Świeradowa na ulicę Cichą. Szlak czarny skręca w lewo. My idziemy dalej prosto szlakiem zielonym do centrum Świeradowa.
Widać już Świeradów-Zdrój
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
27.11.2023
Tagi:
sudety, góry izerskie