TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Szczawnik - Bacówka nad Wierchomlą - Kopciowa

Szczawnik - Bacówka nad Wierchomlą - Kopciowa

Opis szlaku ze Szczawnika do Bacówki nad Wierchomlą i zejście do Kopciowej w Beskidzie Sądeckim.

Szczawnik - Betlejemka ( czerwona ścieżka spacerowa) - Bacówka nad Wierchomlą (bez szlaku) - Runek - Drabiakówka ( szlak niebieski) - Krynica Zdrój, Kopciowa ( szlak żółty) - 16,5km ~5h

Wycieczkę rozpoczynamy w Szczawniku przy parkingu Stacji Narciarskiej "Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla". Dojeżdżają tu niektóre busy z Krynicy-Zdrój. Szczawnik to wieś położona w dolinie potoku o tej samej nazwie około 3 kilometry na północny zachód od Muszyny. Nazwa wsi pochodzi od bijących tu źródeł kwaśnej wody - tak zwanych szczaw, które były znane w okolicy już w średniowieczu.
Początek drogi do Bacówki nad Wierchomlą
Najpierw idziemy szeroką szutrową drogą za znakami czerwonego szlaku gminnego do wiaty odpoczynkowej Betlejemka. Szlak prowadzi cały czas lasem. Dolina wcina się tutaj między zbocza Kotylniczego Wierchu (1032m n.p.m.) od wschodu, a stoki Szczobów (838 m n.p.m.) i Liskowej (959 m n.p.m.) od zachodu.Naturalne zespoły leśne zachowały się jedynie w trudno dostępnych miejscach i dla ich ochrony tworzone są rezerwaty. Jednym z takich rezerwatów jest utworzony w 1996 roku, na zachodnich stokach Kotylniczego Wierchu, rezerwat Żebracze, chroniący naturalne zespoły buczyny karpackiej, o czym informują mijane przy drodze tablice.Za Betlejemką idziemy dalej drogą leśną wzdłuż potoku. Droga łagodnymi zakolami wznosi się prawie niezauważalnie, tak że różnicę wysokości około trzystu metrów, między Szczawnikiem a Bacówką nad Wierchomlą, pokonujemy bez większego wysiłku. Do schroniska licząc od Betlejemki docieramy po około 45 minutach.
Dochodzimy do Bacówki
 
Spod Bacówki nad Wierchomlą mamy przepiękne widoki na okoliczne pasma górskie. Widać zalesiony szczyt Kotylniczego Wierchu, a w Paśmie Radziejowej: Eliaszówkę, Wielki Rogacz, Radziejową oraz przy dobrej widoczności Tatry.
Widoki spod Bacówki jesienią
Widoki spod Bacówki wiosną
 
Spod schroniska podążamy szlakiem niebieskim na północny-wschód w kierunku Runka (1080m n.p.m.). Początkowo szlak prowadzi szeroką drogą rzadkim bukowym lasem łagodnie pod górę. Po około 1,4km od Bacówki dochodzimy do rozległej Polany Gwiaździstej. Na prawo wznosi się kulminacja Runka (1082m n.p.m.), która łączy się z Kotylniczym Wierchem (1032m n.p.m.), w tyle Pusta Wielka (1061m n.p.m.), a w głębi grzbiet Zimnego (916m n.p.m.) i Dubnego (904m n.p.m.).
Trawersujemy stoki Runka (1082m n.p.m.) podchodząc cały czas łagodnie pod górę świerkowym lasem. Docieramy na główny grzbiet Pasma Jaworzyny, gdzie spotykamy znaki koloru czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Skręcamy w prawo i razem ze znakami czerwonymi podchodzimy krótko na zalesiony szczyt Runka.Następnie udajemy się w stronę południową szlakiem niebieskim i czerwonym. Po około 10 minutach docieramy do rozwidlenia szlaków w okolicy Czubakowskiej (1082m n.p.m.). Skręcamy w lewo za znakami niebieskimi (szlak czerwony prowadzi dalej na Jaworzynę Krynicką).
Gdzieś pomiędzy Runkiem a Runkiem Czubakowskim
Idziemy mieszanym lasem łagodnie w dół. Po minięciu małego wyrównania terenu ścieżka zmienia się w szeroką drogę, wiodąc przez świerkowo-bukowy las, po czym dochodzimy do zarastającej, dawnej Polany Pustej. Po ponad 30 minutach od rozwidlenia szlaków docieramy do szczytu Przysłop (944m n.p.m.).Poruszamy się w stronę wschodnią, podchodząc łagodnie przez mieszany las. Mijamy małą łączkę i docieramy do wyrównania terenu. Szlak niebieski opuszcza drogę i zbacza na prawo, kierując się na stok Drabiakówki (894 m n.p.m.). My na skręcamy w lewo w dochodzący szlak żółty.Najpierw przez 15 minut schodzimy w dół by potem znów podchodzić około 20 minut pod górę na szczyt Jaworzynki (899m n.p.m.). Teraz czeka nas już tylko zejście w dół. Po około 25 minutach powinniśmy dotrzeć do przysiółka Krynicy-Zdrój Kopciowa.
Ostatnie metry zejścia - widać już drogę
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
19.01.2024
Tagi:
beskidy, beskid sądecki