TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Z Wysowej do Ropek

Z Wysowej do Ropek

Krótki spacerowy szlak w okolicy Wysowej-Zdrój w Beskidzie Niskim.

Dystans: 5.9km, czas przejścia: 1,5 godziny.Szlak rozpoczynamy w centrum Wysowej przy prawosławnej cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Została ona zbudowana w 1779r.
Cerkiew w Wysowej

Idziemy na północ za znakami szlaku niebieskiego. Po prawej mijamy Park Zdrojowy. Skręcamy w ulicę tuż przed drewnianym kościołem pw. Wniebowzięcia NMP.

Idziemy cały czas asfaltową drogą łagodnie pod górę w kierunku przysiółka Huta Wysowska. Znajduje się tutaj tylko kilka gospodarstw. Huta Wysowska to teren dawnej wsi, w której w XVI i XVII wieku istniał niewielki zakład produkujący tafle szkła.
Droga do Huty Wysowskiej

Następnie idziemy dalej na przełęcz Hutniańską. Końcówka podejścia pod przełęcz jest nieco bardziej stroma. Jest to szerokie obniżenie pomiędzy szczytami Bzian i Ostrego Wierchu. Na przełęczy jest stół z ławami gdzie można odpocząć. Co najważniejsze jednak są stąd przepiękne widoki zarówno w stronę Wysowej, jak i Ropek i wznoszącą się nad nimi Siwejkę.
Widok w kierunku Wysowej z przełęczy o świcie

Droga do Ropek

Schodzimy teraz łagodnie z towarzyszącymi nam pięknymi widokami i wkrótce docieramy do centrum wsi Ropki, gdzie mamy skrzyżowanie szlaków.
Ropki skrzyżowanie szlaków

Z Ropek możemy wrócić tym samym szlakiem lub pójść dalej do Hańczowej (45 minut) i szosą wrócić do Wysowej. W Hańczowej możemy zobaczyć zabytkową cerkiew. Beskid Niski to tajemnicze i niedoceniane góry. Dzięki temu trafiają tu głównie "prawdziwi" turyści, którzy pragną odpocząć w ciszy i spokoju. Wśród pięknej i niezmąconej cywilizacją przyrody.
Droga do Huty Wysowskiej Przełęcz Hutniańska Droga do Ropek Ropki - skrzyżowanie szlaków