TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Europe trip - Madryt

Europe trip - Madryt

Zapraszam na fotorelację z pobytu w Madrycie w sierpniu 2014. Był to początek podróży po Europie.

Następnie z Madrytu udaliśmy się do Szwajcarii, a potem do Włoch. Kolejne miejsca opiszę w dalszych artykułach.

Mapa z http://www.d-maps.com
Madryt to największe miasto Hiszpanii, położone z centralnej części kraju. Jest również stolicą Hiszpanii. Pod koniec sierpnia (kiedy byłam) jest naprawdę gorąco (średnia temp. ponad 30 stopni Celcjusza).

Poniżej miejsca, które odwiedziliśmy.
Plaza Mayor to jeden z najbardziej znanych placów w Madrycie.
 
Plac niejedno "widział". Odbywały się tu koronacje królów, celebrowano uroczystości, ogłaszano ważne informacje.
Obecnie plac jest atrakcją turystyczną, wszystkie budynki zostały odnowione, mieszczą się w nich kawiarnie i restauracje.Pałac Królewski (Palacio Real de Madrid) zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona. Oficjalna rezydencja króla Hiszpanii. Aktualnie budynek jest tylko sporadycznie używany przez rodzinę królewską, a jego pomieszczenia zostały otwarte dla turystów. Pałac znajduje się przy Calle Bailén. Najszybciej dojechać tam metrem. Najbliżej Palacio Real znajduje się Estación Ópera. Do pałacu wchodzi się przez główne wejście znajdujące się przy Plaza de la Almería. Warto odwiedzić pałac w środku (za opłatą). Niestety w środku nie można robić zdjęć więc nie mogę Wam pokazać przepięknych wnętrz. Udostępnione do zwiedzania jest 50 z 280 komnat.Gran Vía - główna ulica Madrytu. Uważana za wizytówkę Madrytu. Znajduje się przy niej wiele ciekawych budynków, restauracje, hotele.Między innymi budynek Metrópolis położony na początku ulicy Gran Vía. Biurowiec został zaprojektowany przez Jules'a i Raymonda Février dla towarzystwa ubezpieczeniowego La Unión y el Fénix. Jest to bardzo znany punkt w Madrycie.Puerta de Alcalá - pomnik znajduje się na Plaza de la Independencia, zaledwie kilkanaście metrów od wejścia do Parku Retiro. Puerta de Alcalá była niegdyś wschodnią bramą miasta. Potężną budowlę z granitu stworzył Francesco Sabatini, architekt króla Karola III. W 1993 roku Puerta de Alcalá poddano poważnym pracom renowacyjnym.Park Retiro (Parque del Buen Retiro) czyli Park Przyjemnego Odpoczynku jest jednym z najbardziej znanych parków Madrytu. Zajmuje powierzchnię 120 hektarów. Sąsiaduje z zamożną i prestiżową dzielnicą miasta - Los Jerónimos. W parku znajduje się piękny staw, po którym można popływać łódką. Na ławeczkach w cieniu drzew odpoczywamy od upału.
Pomnik Alfonsa XII w Parku Retiro.
W przeszłości park pełnił funkcję królewskich ogrodów.
Pałac Kryształowy w parku Retiro.
 
Park stanowi niezwykłe bogactwo flory, można w nim podziwiać ogród różany, magnolie i azalie. Rośnie tu 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów takich jak m.in.: topola, kasztanowiec czy olbrzymie sekwoje, sosny alepskie i perełkowce japońskie.Dworzec kolejowy Madrid Atocha (Estación de Atocha). Majstarszy i największy dworzec kolejowy w Madrycie. Najstarsza część dworca została po części przekształcona w ogród. Gdy wchodzimy głównym wejściem, najpierw zobaczymy wysokie palmy oraz inne tropikalne rośliny, dopiero później dostrzeżemy kasy biletowe i inne punkty usługowe.Plaza de Cibeles czyli neoklasyczny plac w Madrycie. Placem jest głównie z nazwy gdyż w obecnie stanowi on w rzeczywistości wielkie, ruchliwe rondo. Mieści się przy nim piękny Palacio de Comunicaciones oraz fontanna Fuente de Cibeles stojąca w samym centrum placu. Przedstawia ona frygijską bogini Kybele dosiadającą rydwanu ciągniętego przez parę lwów. Biały pałac Palacio de Comunicaciones od samego początku pełnił funkcję budynku pocztowego i spełnia ją do dnia dzisiejszego, dodatkowo znajdują się tam pomieszczenia przynależne do madryckiego ratusza.
Plaza de España kolejny znany plac.
 
Plac znajduje się kilkaset metrów od Pałacu Królewskiego, na zachodnim krańcu ulicy Gran Vía. Znajduje się na nim pomnik Cervantesa jednego z najsłynniejszych hiszpańskich pisarzy (autora Don Kichota). Poza pomnikiem warte uwagi są jeszcze dwa obiekty – Edificio Espańa i Torre de Madrid. Są to jedne z najwyższych budynków w Madrycie. Edificio Espańa ma 117m wysokości, a Torre de Madrid 142m. Pod koniec lat 50-tych Torre de Madrid był najwyższym na świecie budynkiem wykonanym z betonu, a do 1967r był to też najwyższy biurowiec w Europie.Czas zbierać się w dalszą drogę. Z lotniska Madrid Barajas lecimy do szwajcarskiej Genewy (Geneve). Lotnisko położone jest 13km na północny wschód od centrum Madrytu i zrobiło na mnie spore wrażenie. Jest największym portem lotniczym Hiszpanii i jednym z największych w Europie. Lecieliśmy z nowego terminalu T4, który jest jednym z największych terminali lotniczych na świecie.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
27.02.2016
Tagi:
hiszpania, madryt, europe trip