TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Grand Canyon USA

Grand Canyon USA

Następnym miejscem gdzie się udajemy jest Grand Canyon.

Jesteśmy tam kilka dni i nocujemy w Grand Canyon Village, a dokładniej w Kachina Lodge. Podczas pobytu chodzimy po szlakach, odwiedzamy kilka punktów widokowych oraz spełniam jedno z moich marzeń oglądam wschód i zachód Słońca nad Wielkim Kanionem.

Wielki Kanion Kolorado (Grand Canyon) czyli przełom rzeki Kolorado w północnej części Arizony w USA. Znajduje się on na płaskowyżu Kaibab i obejmuje powierzchnię 4900 km kwadratowych. Za początek kanionu uznaje się Lee's Ferry (niewielka stacja z motelem i przystanią dla łodzi leżąca około 12 km od miejscowości Page), natomiast koniec kanionu leży w rejonie Grand Wash Cliff leżącym około 20 km od początku jeziora Mead. Jest to największy przełom rzeki na świecie. Szerokość kanionu waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi) do 29 km w najszerszym miejscu.

Wybierając się na szlaki w dół kanionu należy mieć na uwadze, że latem temperatury na dnie kanionu są dużo wyższe niż na górze (nawet do 49 stopni Celcjusza). South Rim jest otwarty przez cały rok, natomiast North Rim jest zamykany na miesiące zimowe.
Klify na wschód od Mather Point
Widok z Mather Point na zachód
O'Neill Butte, północny wschód od Mather Point, dalej jest Bright Angel Canyon
 
Najbliższym, dużym portem lotniczym jest Las Vegas oddalone 500km na zachód od Kanionu, oraz stolica Arizony - Phoenix (350km). Mniejsze lotniska są w Flagstaff, a także nad samym kanionem (Tusayan) - stąd odbywają się również starty widokowych lotów helikopterem nad kanionem.
El Tovar hotel przy South Rim
Klify poniżej Pima Point - widok z Mohave Point
Widok na Powell Point
Zachód Słońca nad Wielkim Kanionem
Wschód Słońca widziany z Hopi Point
Widok na wschód od Powell Point, grzbiet poniżej punktu Maricopa
 
Kanion Kolorado jest jednym z cudów natury najwyższej światowej klasy, od 1908 roku chronionym jako rezerwat przyrody, od 1919 roku - jako Park Narodowy Wielkiego Kanionu.

Pobyt nad kanionem jest niezapomnianym doświadczeniem, szczególnie o wschodzie lub o zachodzie Słońca.
Kształty i kolory tworzą niepowtarzalny spektakl. Latem po zmierzchu pośród drzew możemy posłuchać
krótkiego koncertu z udziałem ptaków i świerszczy. Zejście w głąb kanionu jest niczym cofnięcie się do odległej przeszłości o miliard lat. Z południowego brzegu prowadzą dwa szlaki: Bright Angel (12,5 km), biegnący od Grand Canyon Village oraz South Kaibab (11,3 km) od Yaki Point do mostu Kolorado. Pokonanie szlaków w dół i z powrotem jednego dnia jest dużym wyzwaniem i latem ze względu na rosnące temperatury w głąb kanionu powinniśmy albo podzielić szlak na 2 etapy, albo wcześniej zawrócić. Nie zapominajmy, że południowy brzeg kanionu leży na wysokości 2100 - 2200m n.p.m. Z krawędzi północnej kanionu prowadzi jeden szlak North Kaibab (22 km), który łączy się z South Kaibab nad rzeką.
Na szlaku brzegiem South Rim
South Kaibab szlak
Ooh Aah Point na szlaku South Kaibab
Przystanek autobusowy jednej z linii
Przydatne informacje:
Mapa kieszonkowa okolicy Grand Canyon South Rim. Zawiera przydatne informacje między
innymi trasy busów.
Inne mapy i informacje

Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to