TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Islandia zimą

Islandia zimą

Fotorelacja i krótki opis zimowego wyjazdu na Islandię.

Islandia leży na granicy Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego. Główna wyspa znajduje się na południe od koła podbiegunowego. Wycieczka odbywa się w styczniu. W okresie zimowym często na Islandii panują silne wiatry.

Zapraszam na fotorelację z tego wyjazdu.
Reykjavík
Hallgrímskirkja oraz pomnik Leifa Erikssona
Wodospad Skogafoss
 
Wodospad Skogafoss jest zarówno niesamowicie piękny, jak i przesiąknięty lokalną legendą. Jego rycząca kaskada przewraca się po wulkanicznej skale do tętniącego życiem białego basenu poniżej. Obok znajduje się kręta ścieżka na wzgórzu, z której roztacza się panoramiczny widok na wodospad i okolicę. W drodze na górę zobaczymy kilka fascynujących formacji skalnych, które według lokalnej legendy to skamieniałe trolle, które zamieniły się w kamień, gdy zapomniały o świcie. Miejscowi wierzą też, że gdzieś blisko kaskady ukryty jest skarb, choć może go znaleźć tylko ktoś, kto urodził się na pobliskiej farmie Skogar i wychował się na końskim mleku i koninie, nigdy nie słysząc imienia Boga. Wystarczy powiedzieć, że nikt jeszcze nie spełnił tych rygorystycznych warunków, więc skarb pozostaje tam.
Reynisfjara - plaża z czarnym piaskiem
 
Plaża Reynisfjara, której ciemny wulkaniczny krajobraz stanowi wyraźny kontrast z białymi falami Oceanu Atlantyckiego. Za nim znajduje się seria dramatycznych bazaltowych skał morskich, których kolumnowe kształty wznoszą się na skalistym klifie.Wybieramy się też na krótki trekking po lodowcu, aby przeżyć ekscytujące doświadczenie, które zabierze nas przez nieustannie ewoluujący lodowy krajobraz, pełen szczelin, rzeźb lodowych i kraterów wulkanicznych. Cała wędrówka trwa około godziny i odbywa się na lodowcu Sólheimajökull, który rozwija się jak język z większego lodowca Myrdalsjökull, który pokrywa kapryśny wulkan Katla, który jest jednym z najbardziej aktywnych na Islandii.
Wodospad Seljalandsfoss
 
Wody wodospadu Seljalandsfoss pochodzą bezpośrednio ze wspaniałego lodowca wulkanicznego Eyjafjallajokull. Kaskada ma wysokość 60 metrów.
Czarna plaża w okolicy Vik
Vik
 
Mała nadmorska wioska Vík, znana również jako Vík í Mýrdal, jest najbardziej wysuniętą na południe wsią na Islandii. Ma około 300 mieszkańców, co czyni ją największą osadą w okolicy. Jednym z najbardziej znanych zabytków w Víku jest mały kościółek o nazwie Víkurkirkja, który znajduje się na szczycie wzgórza nad wioską. Klify wokół Vík tworzą absolutnie zapierającą dech w piersiach scenerię!
Najważniejszym punktem wycieczki było odwiedzenie lodowych jaskiń
 
Kryształowa jaskinia lodowa lodowca Vatnajökull zmienia się z każdą mijającą zimą. Więc co roku można zobaczyć zupełnie inną jaskinię lodową.
Pole lawowe
Jokulsarlon glacier lagoon
 
Laguna jest największą atrakcją na południowym wybrzeżu. Piękne jezioro lodowcowe - najgłębsze jezioro w kraju - znajduje się na południowym krańcu pokrywy lodowej Vatnajökull. Gdy lodowiec się cofa, góry lodowe wszelkich rozmiarów i kształtów odrywają się od wierzchołka, unosząc się nad laguną, dryfując powoli od wierzchołka lodowca w kierunku oceanu. To ekscytujące środowisko nieustannie się zmienia, ponieważ ogromny jęzor lodowca coraz bardziej się cofa.
Diamond Beach
 
W odległości krótkiego spaceru znajduje się Diamond Beach, pobliska plaża z czarnym piaskiem, gdzie ogromne góry lodowe są wyrzucane na brzeg i rozbijają się na miliony kryształków lodu, dekorując piasek jak błyszczące diamenty.
Kirkjufell
 
Góra Kirkjufell, która może być najczęściej fotografowaną górą na świecie. Wznosi się jak idylliczna szmaragdowa wieżyczka 463 metry w niebo. Odwiedzamy również wodospad Kirkjufoss – najlepsze miejsce na zrobienie zdjęcia tej oszałamiająco pięknej scenerii.

Kolejnym punktem wycieczki jest Djúpalónssandur. Ta czarna żwirowa plaża to cud geologiczny. Następnie udamy się do uroczego miasta Arnarstapi i zatrzymamy się w Búðakirkja, XIX-wiecznym kościele pomalowanym na czarno.
Djúpalónssandur
Londrangar
Búðakirkja
 
 Film z wyjazdu na Youtube:
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
11.08.2022
Tagi:
islandia