TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Korona gór polski

Korona gór polski

Pewnego dnia postanowiłam, że chcę zdobyć Koronę Gór Polski tzn. najwyższe szczyty wszystkich pasm górskich w Polsce.

 Wszystkich szczytów jest 28, a to ich szczegółowy spis. Powoli je kolekcjonuję. We wpisie jest kilka zdjęć ze zdobytych przeze mnie szczytów.

Poniżej krótkie opisy wszystkich szczytów należących do KGP.

Rysy (słow. Rysy, niem. Meeraugspitze, węg. Tengerszem-csúcs) – najwyższy szczyt w Tatrach Polskich i zarazem najwyższy szczyt Polski. Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki. Najwyższy z nich (środkowy – 2503 m n.p.m.) leży po stronie słowackiej, podobnie jak najniższy wierzchołek południowo-wschodni (2473 m). Na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni wierzchołek o wysokości 2499 m n.p.m. i to on jest najwyżej położonym punktem w Polsce.

Babia Góra (słow. Babia hora, węg. Babia gura, niem. Teufelspitze czyli Góra diabła) – masyw górski leżący w Paśmie Babiogórskim Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich, osiągający wysokość 1725 m n.p.m.
Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, najwyższy po Tatrach szczyt w Polsce i drugi, po Śnieżce, pod względem wybitności. Diablak, odznacza się wybitnymi walorami widokowymi. Roztacza się z niego panorama na wszystkie strony, obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry.

Położona na granicy polsko-czeskiej Śnieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) to najwyższy szczyt w Karkonoszach (1603 m n.p.m.) i jednocześnie w całych Sudetach,
a także najwyższy szczyt Czech. Uznawana za najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy. Zbocza pokryte są gołoborzem. Na Śnieżce znajdują się polska restauracja i obserwatorium meteorologiczne, które już z daleka są widoczne jako charakterystyczne "spodki".

Śnieżnik (1425 m n.p.m., zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim, niem. Glatzer Schneeberg (nazwa używana w Niemczech) lub Spieglitzer Schneeberg i Grulicher Schneeberg (nazwy używane w Austrii), czes. Králický Sněžník) – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika.

Tarnica (1346 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Szczyt stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach. Od sąsiedniego masywu Krzemienia oddzielony jest głęboką Przełęczą Goprowców, natomiast z Szerokim Wierchem łączy się przełęczą o wysokości 1275 m n.p.m.

Turbacz – 1310 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gorców położony w centralnym punkcie pasma, tworzący potężny rozróg kilkunastu górskich grzbietów, wszystkie najważniejsze grzbiety Gorców stąd właśnie wybiegają. Nieco po zachodniej oraz po północnej stronie szczytu przebiega granica Gorczańskiego Parku Narodowego.

Radziejowa (1262 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, zbudowany z piaskowców. Leży w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej, pomiędzy Wielkim Rogaczem, od którego oddziela ją przełęcz Żłobki, a masywem Złomistego Wierchu, położonego za Przełęczą Długą. Przed Przełęczą Długą znajduje się jeszcze niewybitna kulminacja Małej Radziejowej (1207 m n.p.m.).

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce.
Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, odgałęziającym się od głównego pnia pasma w Malinowskiej Skale.

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1171 m n.p.m.). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę "Mogielnica". W 2008 roku wybudowano na jego szczycie wieżę widokową. Konstrukcja o ponad dwudziestometrowej wysokości pozwala na wspięcie się ponad korony drzew i podziwianie widoków.

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Izerskich w masywie Wysokiego Grzbietu. Bezleśna (w wyniku klęski ekologicznej lat 80. XX w.), łagodna kopuła zbudowana z granitów, gnejsów i łupków, partie wierzchołka porośnięte łąkami subalpejskimi z interesującymi gatunkami roślin (arcydzięgiel litwor, gęsiówka Hallena, zawilec narcyzowy). Szczyt bardzo często pokrywają chmury. Na Wysokiej Kopie długo (do początków maja) utrzymuje się pokrywa śnieżna.

Rudawiec (1112 m n.p.m) (cze. Cervenka lub Polská hora, niem. Rote Sümpfe, inne nazwy: Bieleń, Ruda Paprotnia, Rude Bagna) jest drugim co do wysokości szczytem Gór Bialskich. Wyższa od niego jest Travna Hora (1121 m n.p.m.), a po polskiej stronie granicy jej drugorzędny wierzchołek - Postawna (1117 m n.p.m.). Jednak przez żaden z wymienionych wierzchołków nie prowadzi znakowany szlak turystyczny (pomiędzy nimi przebiega granica państwa) dlatego też na liście Korony Gór Polskich znalazł się Rudawiec.

Orlica (czes. Vrchmezí, 1084 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Leży na europejskim dziale wodnym pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Szczyt graniczny.

Wysoka (t. Wysokie Skałki, słow. Vysoké Skalky, Vysoká, lokalne nazwy: Pamiarky, Kiczera; 1050 m n.p.m.) – szczyt w Małych Pieninach, położony na granicy polsko-słowackiej; jednocześnie najwyższy szczyt całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego.

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, 1014,8 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach. Położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Góra zbudowana jest ze skał metamorficznych z prekambru. Na szczycie znajduje się 25-metrowa kamienna wieża widokowa wybudowana w 1906 roku.

Lackowa (997 m n.p.m.) – najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, położony między Krynicą-Zdrojem a Wysową, na granicy ze Słowacją. Pierwotnie góra nosiła łemkowską nazwę Łackowa (Wackowa).

Kowadło (czes. Kovadlina, niem. Schmiedle Koppe), 989 m n.p.m. – graniczny szczyt w południowej części Gór Złotych, położony ponad wsią Bielice. Kopulasty wierzchołek porastają młode świerki, gdzieniegdzie występują gnejsowe skałki. Ze szczytu można podziwiać widoki na Góry Złote i północną część Wysokiego Jesionika oraz pogórze sudeckie aż po Nysę a nawet Opole.

Jagodna (niem. Heidelberg, 977 m n.p.m.) – góra w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich. Wzniesienie położone jest w środkowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich około 5 km na północny-zachód od miejscowości Długopole Zdrój.

Skalnik (945 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Rudaw Janowickich w postaci rozległego masywu o dwóch wierzchołkach. Niższy - południowy (935 m n.p.m.) zajmują skałki. Jedna z nich jest udostępniona wykutymi stopniami. Z wieńczącej ją platformy widokowej rozpościera się widok na panoramę Rudaw Janowickich z Górami Sokolimi, Kotliny Jeleniogórskiej oraz Karkonoszy.

Waligóra (niem. Heidelberg), najwyższy szczyt 936 m n.p.m. Gór Suchych i całych Gór Kamiennych. Leży, odpowiednio, w ich północnej i środkowej części. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Masyw Waligóry tworzy wydłużony południkowo, kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi; najlepiej widoczne, północne, opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, czyniąc górę dominującym elementem krajobrazu.

Czupel (933 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich. Leży w zachodniej części Beskidu Małego (położonej na zachód od doliny Soły), w jej południowej części (na południe od przełęczy Przegibek), zwanej pasmem Magurki Wilkowickiej. Wierzchołek Czupla jest zalesiony.

Szczeliniec Wielki – (niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina) to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Lubomir (904 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego.

Biskupia Kopa (czes. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe, 889 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina) w Sudetach Wschodnich, a także najwyższe wzniesienie województwa opolskiego. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m.

Chełmiec (851 m n.p.m.) - najwyższy sczyt gór Wałbrzyskich położony w pobliżu Wałbrzycha.

Kłodzka Góra (niem. Glatzenberg, 765 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Bardzkich, położony w ich południowo-wschodniej części. Szczyt porośnięty w całości lasem świerkowym, częściowo przerzedzonym w partii szczytowej.

Skopiec (724 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich.

Ślęża (718 m n.p.m) – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną.

Łysica (lub Góra Świętej Katarzyny) – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 612 m n.p.m. Znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Jest najniższym szczytem KGP. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.


Trzymajcie kciuki aby mi się udało zdobyć wszystkie.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
25.09.2015
Tagi:
beskidy, tatry, pieniny, sudety