TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Letni weekend w Beskidzie Niskim

Letni weekend w Beskidzie Niskim

W jeden z sierpniowych weekendów wybieram się w Beskid Niski.

Wycieczka odbywa się z grupą Cisza za horyzontem. Oprócz przejścia fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego odwiedzamy również cerkwie w Kwiatoniu, Bartnem i Chyrowej.Cerkiew w Kwiatoniu - jedna z najlepiej zachowanych cerkwi w Polsce. Uważana też za jedną z najładniejszych. Cerkiew została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wnętrze cerkwi w Kwiatoniu
Cerkiew w Bartnem została zbudowana w 1842 r, a w 1997 włączona do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Cerkiew w Chyrowej - wzniesiona w XVIII wieku. Obiekt wpisany na listę zabytków w 1985 roku i włączony do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.Pierwszego dnia przechodzimy szlakiem z Bartnego do Przełęczy Hałbowskiej. Drugiego z miejscowości Kąty koło Nowego Żmigrodu do Pustelni św. Jana z Dukli.Pierwszego dnia przechodzimy przez fragment Magurskiego Parku Narodowego. Magurski Park Narodowy chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Są to głównie naturalne lasy bukowe z domieszką jedlin i rzadko występujących w Karpatach jaworzyn.
Drugiego dnia zdobywam między innymi Łysą Górę (641 m n.p.m.), która należy do Korony Beskidu Niskiego.
Wycieczkę kończymy w pobliżu Pustelni św. Jana z Dukli. Pustelnia św. Jana z Dukli znajduje się na wzgórzu Zaśpit (dawniej zwane Korodół) ok. 1,5 kilometra od miejscowości Trzciana, położonej przy drodze Dukla - Barwinek. Pustelnia została założona w 1769 roku. Obecna kaplica, wzniesiona z początkiem XX-go wieku jest trzecią w historii tego miejsca.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
23.07.2021
Tagi:
beskidy, beskid niski