TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Rangiroa Polinezja Francuska

Rangiroa Polinezja Francuska

Kolejna wyspa na Polinezji Francuskiej. Jeśli szukasz przyrody i dzikości to idealny wybór.

Rangiroa jest największym z atoli archipelagu Tuamotu. Czas lotu z Papeete lub Bora Bora wynosi około godziny. Zbudowana głównie z wody laguna Rangiroa jest tak duża, że zmieści się w niej cała wyspa Tahiti. Ten rozmiar, w połączeniu z ogromną obfitością życia morskiego w lagunie, zapewnił Rangiroa reputację doskonałego miejsca do nurkowania i snorkelingu. Atol składa się z około 250 wysp, wysepek i ławic piaskowych o łącznej powierzchni około 170 km².
Lądowanie na wyspie
Lotnisko
Droga na wyspie
 
 
 Laguna Rangiroi nazywana jest nie bez powodu największym naturalnym akwarium na świecie.

Na wyspie przede wszystkim możemy cieszyć się spokojem i prawdziwym odpoczynkiem z dala od cywilizacji. Można wypożyczyć rowery i jeździć wzdłuż wyspy, obserować skaczące delfiny na Tiputa Pass oraz przede wszystkim nie można zapomnieć o snorkelingu w "naturalnym akwarium" oraz rejsach na okoliczne dzikie atole. Połów głębinowy jest również popularną atrakcją wodną na wyspie.

Przełęcze Avatoru i Tiputa, obie położone po północnej stronie atolu są znane z przyciągania dzikich delfinów. Błękitna Laguna (Blue Lagoon), znajdująca się po zachodniej stronie Rangiroi, jest płytką laguną wykutą w rafie w centralnej lagunie, tworząc małe naturalne akwarium o głębokości nie większej niż 5 metrów. Błękitna Laguna znajduje się godzinę jazdy łodzią od Avatoru i Tiputa, głównych wiosek atolu. Jednodniowa wycieczka po Błękitnej Lagunie (w tym lunch na wysepkach i snorkeling z rekinami) jest organizowana
przez kilku touroperatorów na wyspie i można ją zarezerwować w hotelu lub pensjonacie. 
Blue Lagoon
 
 
 Szczególnie polecam odwiedzić Blue Lagoon oraz tzw. różowe piaski. Będąc tam można poczuć się jak na innej planecie. Różowe piaski (Pink sands) znajdują się 2 godziny płynięcia łodzią od Avatoru i Tiputa w południowo-wschodniej części Rangiroi. Różowy piasek powstaje w wyniku erozji koralowców i złóż foraminiferalnych (sproszkowane czerwone skorupy maleńkich stworzeń morskich), które błyszczą na słońcu. 
Wąskie paski piasku
 
 
 Rangiroa – w lokalnym języku oznacza bezkresne, niekończącce się niebo. Jest uważana za najlepsze na świecie miejsce do obserwowania rekinów w ich naturalnym środowisku. 
Snorkeling z rekinami rafowymi
 
Karmienie rekinów
 
Urokliwa knajpka gdzie serwują pyszne ryby
 
 
 Rangiroa może stanowić atrakcyjny kontrast z innymi bardziej uczęszczanymi wyspami na Polinezji Francuskiej (czyt. bardziej komercyjnymi). Niezależnie od tego, czy chcesz spróbować snorkelingu wśród rafy i rekinów, czy zrelaksować się w całkowitej izolacji, możesz z powodzeniem osiągnąć jedno i drugie w doskonałej harmonii. 

Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to