TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Velo Dunajec i Velo Czorsztyn

Velo Dunajec i Velo Czorsztyn

Relacja z wycieczki rowerowej Velo Dunajec i Velo Czorsztyn latem 2021.

Latem wybieram się w jeden z weekendów przedłużony o poniedziałek na wycieczkę rowerową (przełom lipca i sierpnia). Jadę pociągiem do Nowego Targu. Stąd startuję na trasę Velo Dunajec (fragment Nowy Targ - Dębno). Nocuję w Czorsztynie i robię trasę Velo Czorsztyn czyli szlak rowerowy dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Szlaki te to wspaniała inwestycja. Ciężko opisać to słowami. To trzeba zobaczyć na własne oczy a najlepiej przejechać.
W Nowym Targu
 
 
Na trasie znajdują się miejsca odpoczynku dla rowerzystów tzw. MOR (Miejsca Obsługi Rowerzystów). Wyposażone są m.in. w mapy okolicy, wiaty, w których można schronić się na wypadek deszczu, grille oraz WC.
Na trasie Velo Dunajec
Widoki na trasie Velo Dunajec
Mapka (źródło: narowery.visitmalopolska.pl)
Na trasie Velo Czorsztyn
Pętla wokół jeziora można domknąć przeprawiając się statkami między zamkami w Niedzicy i Czorsztynie lub przejeżdżając przez zaporę w Sromowcach Wyżnych i dalej drogą publiczną do Czorsztyna.
Drogą publiczną w kierunku Sromowców Wyżnych
 
 
Między Hubą a Dębnem konieczny jest przejazd 500m drogą publiczną Nowy Targ - Krościenko nad Dunajcem o dużym natężeniu ruchu. Większość trasy to malowniczo położone odcinki przebiegające przy jeziorze i z dala od ulic. Mamy tu wiele zatoczek, przystani, wiat i przystanków dla rowerzystów. Również odcinek Velo Dunajec, który przejeżdża nie prowadzi przez jakieś ruchliwe drogi, choć czasem trzeba skorzystać z drogi publicznej.
Na trasie w okolicy Niedzicy
Ścieżka w okolicy Falsztyna
 
 
Po drodze warto zobaczyć oczywiście Ruiny zamku Czorsztyn oraz Zamek Dunajec w Niedzicy, Zaporę w Niedzicy oraz w Sromowcach Wyżnych.
Ruiny zamku Czorsztyn
Widok z zapory w Niedzicy na jezioro Czorsztyńskie i zamek Dunajec w Niedzicy
Zapora w Niedzicy
Widok z Zapory w Sromowcach Wyżnych
 
 
Ponadto warto wjechać do Dębna aby zobaczyć zabytkowy Kościół św. Michała Archanioła. Od 2003 roku wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Jego początki sięgają XV wieku. Według legendy, świątynię wznieśli zbójcy, po tym jak na dębie ukazał im się święty Michał. Z zachowanych dokumentów kościelnych i napisu na nadprożu wynika, że wieżę zwieńczoną ostrołukowym hełmem dostawiono w 1601 roku.
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie
 
 
Ponadto po drodze odwiedzam również drewniany Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej zbudowany pod koniec XV w., drewniany, późnogotycki kościół parafialny w Łopusznej oraz XVIII wieczny Dwór w Łopusznej. To dawna siedziba szlacheckich, patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich.
Kościół w Łopusznej
Dwór w Łopusznej
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej
 
 
Bedąc w okolicy Czorsztyna warto podejść na Halę Majerz, z której malują się piękne widoki na Gorce, jezioro Czorsztyńskie oraz przy dobrej pogodzie nawet Tatry.
Wschód Słońca na Hali Majerz
 
 
Zapraszam również do obejrzenia filmu z przejazdu tymi szlakami.    
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to