TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Wiedeń - Austria

Wiedeń - Austria

We wrześniu 2019 odwiedzam Wiedeń - stolicę Austrii.

Zapraszam do fotorelacji z tego wyjazdu. Pokażę miejsca, które odwiedziłam. Wiedeń to największe miasto Austrii i zarazem stolica kraju. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. To miasto kultury i wieloletniej historii, bogate w ciekawe miejsca i atrakcje przyciągające turystów z całego świata.

Jedną z największych atrakcji jest Pałac Schönbrunn. Zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, a zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu. W 1996 pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to dawna letnia rezydencja Habsburgów, która posiada aż 1441 pokoi (45 z nich jest udostępnionych do zwiedzania - co też uczyniłam) oraz rozległe ogrody z górującym nad nimi budynkiem Gloriette. Niestety wewnątrz pałacu nie można robić zdjęć. Spod Glorietty mamy wspaniałe widoki na Wiedeń.
Pałac Schönbrunn
Widok na Gloriettę
Kolejne miejsce to pałac Hofburg (dawny cesarski pałac Habsburgów) w centrum Wiednia. Rezydencja władców Austrii od XIII wieku poczynając od Rudolfa I Habsburga, aż do 1918 roku w czasach panowania Karola I. Przez cały czas pałac był przebudowywany i rozbudowywany. To jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie. Dziś zawiera muzea i wystawy, a zarazem jest oficjalną rezydencją austriackiego prezydenta.
Pomnik Cesarza Franciszka I przed pałacem Hofburg
Pomnik księcia Eugena von Savoyen przed Pałacem Hofburg
Michaeletrakt - brama wjazdowa do pałacu Hofburg
Hofburg widziany z ulicy Kohlmarkt

Jednym z charakterystycznych punktów Wiednia jest Stephansplatz – centralny plac Wiednia, na którym stoi Katedra św. Szczepana. Umiejscowiona w centralnej części placu  w sercu najstarszej części miasta. Katedra została ukończona w 1160 r., ale była rozbudowywana w kolejnych wiekach, stąd jej nietypowy wygląd łączący różne style architektoniczne. Została zniszczona w czasie II wojny światowej, a potem odbudowana w dawnym kształcie wysiłkiem całego narodu.
Katedra św. Szczepana

Wartym odwiedzenia miejscem jest również Belweder - barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Belweder usytuowany jest na wzgórzu i składa się z dwóch pałaców połączonych wspaniałym ogrodem - Belwederu Górnego i Dolnego. Ogród jest najstarszą częścią całego kompleksu. Został zaprojektowany wkrótce po nabyciu gruntu czyli około 1700 roku.
Dolny Belweder

Muzeum Historii Sztuk Pięknych mieści się w okazałym budynku. Zostało otwarte w 1891 roku, 2 lata po Muzeum Historii Naturalnej. Bliźniacze niemal budynki obu muzeów, stojące naprzeciwko siebie, są jednymi z najokazalszych wiedeńskich budowli usytuowanych
wzdłuż Ringu – reprezentacyjnej szerokiej alei okalającej ścisłe centrum miasta, wybudowanej na miejscu dawnych murów miejskich. Znaczną część zbiorów Muzeum Historii Sztuk Pięknych stanowi prywatna kolekcja Habsburgów, zbierana i powiększana przez wieki panowania kolejnych cesarzy. Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z najważniejszych tego typu obiektów na świecie prezentującym ponad 100 tys. eksponatów.Następną atrakcją jest budynek neogotyckiego ratusza miejskiego ukończony w 1883 roku. Przed ratuszem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości. Fasada ratusza zwrócona jest ku Ringstrasse. Ratusz ma 1575 pomieszczeń.Kościół św. Karola Boromeusza to kolejny zabytek. Wzniesiony w podzięce za zakończenie zarazy panoszącej się w Wiedniu w 1713 roku. Jest jedną z najsłynniejszych barokowych budowli Europy.Na rogu Kegelgasse i Löwengasse znajduje się ciekawa atrakcja - Hundertwasserhaus. Ekspresjonistyczny budynek mieszkalny zaprojektowany przez artystę Friedensreicha Hundertwassera we współpracy z architektem Josephem Karwiną. Zewnętrzna fasada Hundertwasserhaus ozdobiona jest wieloma różnymi kolorowymi elementami, które od razu przyciągają wzrok.Kolejne miejsce, które odwiedzam to Plac Graben – plac w kształcie wydłużonego prostokąta, jedno z najważniejszych miejsc w Wiedniu. Na obu krańcach placu znajdują się fontanny: na jednym Fontanna Józefa, na drugim Fontanna Leopolda; niemalże pośrodku stoi zaś Kolumna Morowa.
Kolumna Morowa
Fontanna Leopolda

Naprawdę warto odwiedzić Wiedeń bo jest to miasto o bogatej historii i kulturze z wieloma zabytkami.

Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
10.09.2021
Tagi:
austria, wiedeń