TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zion National Park USA

Zion National Park USA

Kolejne miejsce, które odwiedzamy to Zion National Park w Utah.

Naszą bazą noclegową jest miejscowość Springdale.

Zion National Park czyli Park Narodowy Zion znajduje się w południowo-zachodniej części stanu Utah. Położony jest 336 km na północny wschód od Las Vegas. Zajmuje on powierzchnię blisko 600 km kwadratowych. Park znajduje się w klimacie pustynnym. Od maja do października temperatury wahają się od 20 do 30 stopni Celcjusza w dzień i 8 - 25 w nocy. Zimy są łagodne często z temperaturami powyżej 0. Bedąc w Zion zwiedzamy szlaki Lower Emererald Pool, Watchman i oczywiście słynny Zion The Narrows.
Początek szlaku Emerald Pools
 
Skały budujące kaniony Zion to głównie czerwony piaskowiec formacji Nawaho: nic innego jak archaiczne wydmy nawiewane jedna na drugą miliony lat temu w epoce jurajskiej. Osadowe skały pochodzenia pustynnego można łatwo poznać po charakterystycznej ukośnej laminacji.
Okolice Visitor Center
 
Rzeka Virgin stworzyła ten kanion mozolnie wcinając się w skalne podłoże. Działanie erozyjne pozwoliło w ciągu ostatnich 13 milionów lat wyciąć w piaskowcu szczelinę o pionowych klifach wysokości od 800 metrów do kilometra.
Park jest niezwykle malowniczy i zawiera wiele form skalnych wyrzeźbionych przez naturę. Od 2000 roku ze względów na ochronę środowiska i zmniejszenie zatłoczenia w okresie letnim, od marca do października, główna droga w kanionie jest zamknięta dla samochodów prywatnych i obsługiwana wyłącznie przez kilkadziesiąt autobusów zasilanych na gaz.
Na szlaku The Narrows
 
Na terenie Parku istnieje ponad 200 km szlaków turystycznych. Na pewno nie można pominąć odwiedzenia The Narrows. Szlak prowadzi tak naprawdę korytem rzeki Virgin, wąskim kanionem gdzie ściany wznoszą się pół kilometra nad nami. Wrażenia są naprawdę nie do opisania.
Punkt widokowy na szlaku Watchman
 
My tylko i wyłącznie z braku wystarczającej ilości czasu odwiedzamy jeszcze dwa szlaki: Watchman i Emerald Pools.

Emerald Pools - wycieczka jest zbiorem krótkich szlaków, które wiją się obok małego, bujnie porośniętego roślinnością strumienia, który spływa z klifów i tworzy kilka interesujących jeziorek.

Watchman - zaczyna się pomiędzy Visitor Center a South Campground. To krótki szlak, który prowadzi do punktu widokowego na szczycie pierwszej warstwy klifów około 100 metrów nad dnem kanionu.
Przystanek busów jeżdżących głównią drogą Parku
Przydatne informacje:
Zion Shuttle

Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to