TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Do Doliny Pięciu Stawów Polskich doliną Roztoki

Do Doliny Pięciu Stawów Polskich doliną Roztoki

Szlak do doliny Pięciu Stawów Polskich doliną Roztoki.

Palenica Białczańska ( szlak czerwony) - Wodogrzmoty Mickiewicza - Siklawa - dol. Pięciu Stawów Polskich ( szlak zielony) - (7.6 km, ~3h).

Szlak rozpoczynamy w Palenicy Białczańskiej. W tym miejscu rozpoczyna się słynny czerwony szlak do Morskiego Oka i to właśnie nim rozpoczynamy wycieczkę. Czerwony szlak, który zaczyna się w Palenicy, jest chyba najbardziej obleganą trasą w sezonie. Idziemy asfaltową drogą wzdłuż Doliny Białki. Po około 40 minutach docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza (ok. 1100 m n.p.m) - wodospadów utworzonych z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki - Wodogrzmotu Wyżniego, Pośredniego i Niżniego. Jedynie Wodogrzmot Pośredni podziwiać można z mostu na drodze do Morskiego Oka. Za Wodogrzmotami Mickiewicza zmieniamy szlak na zielony i opuszczamy asfalt.Od tej pory zaczynamy piąć się sukcesywnie pod górę. Idziemy cały czas lasem. Przez pierwsze kilkanaście minut dość stromo, potem łagodniej. Przechodzimy przez kładkę nad Roztoką przemierzając dalej las wzdłuż potoku.Droga do schroniska powinna zająć nam około 2 godzin. Zza drzew powoli zaczynają nam się wyłaniać tatrzańskie ściany. Po około godzinie docieramy do Nowej Roztoki (niewielkiej polany, na której możemy odpocząć w znajdującej się tam wiacie). Dobrze widać stąd Kozi Wierch.Następnie cały czas podchodzimy pod górę, las powoli ustępuje miejsca kosodrzewinie i skałom, pojawiają się coraz rozleglejsze widoki. Po drodze mijamy Dziadulę - olbrzymią skałę, która leży tuż przy potoku.Po pewnym czasie docieramy do miejsca gdzie odbija czarny szlak w lewo. Nim również dojdziemy do doliny Pięciu Stawów, ale z pominięciem wodospadu Siklawa bezpośrednio do schroniska nad Przednim Stawem Polskim.My idziemy dalej zielonym pod górę. Wkrótce docieramy do Wielkiej Siklawy największego wodospadu w Tatrach i najwyższego w Polsce (wysokość progu około 65–70 metrów).
Wodospad Siklawa
Teraz mamy jeszcze kilkanaście minut podejścia i wkrótce naszym oczom ukazuje się Dolina Pięciu Stawów Polskich (1625–1900 m n.p.m), z Wielkim Stawem Polskim na czele. Dolina rozciąga się na długości 4 km, a jej powierzchnia stanowi 6,5 km². W dolinie znajduje się kilka polodowcowych jezior o łącznej powierzchni 61 ha. Największe z nich to Wielki Staw Polski położony na wysokości 1665 m n.p.m. (31,14 ha, głębokość 79,3 m). Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski.
Schronisko w dolinie Pięciu Stawów jest najwyżej położonym schroniskiem w Polsce.
  
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to