TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Dolina Strążyska Sarnia Skała Dolina Białego

Dolina Strążyska Sarnia Skała Dolina Białego

Opis szlaku Dolina Strążyska - Sarnia Skała - Dolina Białego w Tatrach.

Szlak Dolina Strążyska - Polana Strążyska ( szlak czerwony) - Sarnia Skała ( szlak czarny) - Dolina Białego ( szlak żółty) - 6,7km

Czas przejścia: około 3h.

Szlak koloru czerwonego rozpoczyna się na końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem. Idziemy prosto przez las szeroką drogą. Po prawej stronie mijamy budynek leśniczówki TPN. Droga kilka razy przekracza potok. Przechodzimy przez drewniane mosty.Mniej więcej w połowie doliny, zza drzew wyłaniają się Kominy Strążyskie – pięć strzelistych, dolomitowych skał, które na początku XX wieku były częstym celem wspinaczek.
Kominy Strążyskie w oddali - dolomitowe skałki doskonale widoczne z dna doliny

Za Kominami Strążyskymi po prawej stronie na skale jest przytwierdzona tablica upamiętniająca Edwarda Jelinka czeskiego pisarza miłośnika Tatr.
Tablica Edwarda Jelinka

Docieramy do Polany Strążyskiej, gdzie znajdują się dwa szałasy oraz Herbaciarnia Parzenica. Są też stoły i ławy gdzie można odpocząć. Jest stąd bardzo ładny widok na północną ścianę Giewontu. Prosto można udać się 15 minut żółtym szlakiem do wodospadu Siklawica.
Szałasy na Polanie Strążyskiej i skała zwana Sfinksem

W prawo zaś odchodzi czarny szlak Ścieżki nad Reglami. My udajemy się w lewo również Ścieżką nad Reglami w kierunku Sarniej Skały. Szlak prowadzi stromo pod górę po kamiennych stopniach.Wyżej las jest już rzadszy a ścieżka osiąga szerokie siodło Czerwonej Przełęczy (1301 m n.p.m). Z przełęczy w lewo idziemy czarnym szlakiem na Sarnią Skałę. Podejście jest dość strome szczególnie w końcowym etapie.
Czerwona Przełęcz
 
Ze szczytu mamy piękne widoki na całe Zakopane oraz Podhale. Doskonale też widać okoliczne szczyty, a w szczególności Giewont, który z tej strony prezentuje się bardzo majestatycznie.
Wracamy na przełęcz tym samym szlakiem, a następnie kontynuujemy dalej wędrówkę ścieżką nad reglami w lewo.
Schodzimy stromo w dół po kamieniach. Po dojściu do rozstaju szlaków w górnej części Doliny Białego. Ścieżka nad Reglami prowadzi dalej prosto na Kalatówki. My natomiast kierujemy się w lewo żółtym szlakiem. Schodzimy w dół doliny. Osiągamy dno żlebu pod Patyk, spadającego z Przełęczy Białego i tworzącego kilka widocznych ze ścieżki wodospadów.
Dolina Białego
 
Po stromym zejściu szlak się wypłaszcza i przekraczamy potok po drewnianym moście. Przechodząc przez kolejne mostki dochodzimy do wylotu doliny.  
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
01.05.2019
Tagi:
tatry, tatry polskie