TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Jabłonka - Królowa

Jabłonka - Królowa

Szlak z Jabłonki do Królowej w Beskidzie Żywieckim.

Jabłonka - Królowa ( szlak zielony) - 15,3km ~4,5h 

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum wsi Jabłonka na tzw. Placu Dworcowym. Jabłonka położona jest w regionie geograficznym Kotlina Orawska i historyczno-etnograficznym Orawa, nad potokiem Czarna Orawa, na zachód od Nowego Targu. Idziemy następnie ulicą Kamieniec, a potem skręcamy w prawo w ulicę Na Skarpie. Przechodzimy przez most nad rzeką Czarna Orawa. Skręcamy w lewo w ulicę Panową a za chwilę w prawo w Wertelowską. Wkrótce wychodzimy na drogą szutrową, którą wspinamy się na Wertelowski Dział (698m n.p.m.). Ze szczytu mamy piękne widoki na Tatry i Podhale.
Widoki z Wertelowskiego Działu
 
 
 Następnie schodzimy w dół wśród łąk i pól. Ukazuje się piękny widok na Babią Górę.Po kilkunastu minutach docieramy do małego lasku. Szlak przez niego jest zarośnięty i słabo utrzymany. Na szczęście to krótki odcinek.Po około 15 minutach wychodzimy z lasu i dochodzimy do przysiółka Lipnicy Małej - Stecowie. Potem przechodzimy na rzeką Syhlec i chwilę potem skręcamy w prawo.Po kilku minutach skręcamy w lewo między domostwami i podchodzimy polną drogą. Ten odcinek szlaku nazywany jest Wierchową Drogą. Im wyżej tym coraz ładniejsze widoki, m.in. na Babią Górę. Szczególnie w okolicy Kociego Zamku (711m n.p.m.).Następnie idziemy płasko wśród łąk i pól. Po około 2km przecinamy drogę z Lipnicy Małej do Wielkiej i zaczynamy podejście na Bucznik (752m n.p.m.).Potem idziemy znów grzbietem i po około 30 minutach skręcamy w lewo zaczynając zejście do wsi Kiczory.Po drodze musimy pokonać jeszcze bród na Kiczorce. Potem idziemy kawałek przez wieś i wychodzimy na szeroką szutrową drogę prowadzącą
do Królowej.Po 1,5km dochodzimy do szlakowskazów. Następnie wchodzimy do lasu i nadal idąc szutrową drogą docieramy do asfaltowej szosy i Królowej gdzie kończymy wycieczkę. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
03.09.2023
Tagi:
beskidy, beskid żywiecki