TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Krościenko nad Dunajcem - Lubań - Tylmanowa

Krościenko nad Dunajcem - Lubań - Tylmanowa

Opis szlaku z Krościenka na Lubań, zejście do Tylmanowej.

Krościenko nad Dunajcem - Lubań ( szlak czerwony) - Tylmanowa ( szlak zielony) - 16,7km ~6h

Rozpoczynamy na rynku w Krościenku nad Dunajcem - znanej miejscowości letniskowej. Można tu bez problemu dojechać busem z Krakowa, Nowego Targu i Nowego Sącza. Idziemy najpierw chwilę główną drogą po czym skręcamy w lewo w ulicę Kościuszki, by po chwili skręcić w prawo w ulicę na Lubań. Szlak wije się wśród zabudowań, które stają się coraz rzedsze. Gdy obejrzymy się do tyłu odrazu zobaczymy nowy kościół w Krościenku.Idziemy cały czas pod górę skrajem lasu. Dochodzimy do punktu widokowego "Klocówki", gdzie stoi wiata grzybek.Następnie po kilkunastu minutach docieramy do polan pod szczytem Marszałka (828m n.p.m.). Jest to doskonały punkt widokowy.
Wiata na szczycie Marszałka
 
Teraz podążamy lasem. Po pewnym czasie mijamy kompleks polan między innymi Wyżnie i Niżne Polany. Następnie stromą ścieżką wspinamy się na Jaworzynę Ligasowską.
Potem przechodzimy przez lekkie wypłaszczenie i dalej łagodnie pod górę przez mieszany las.
Następnie podchodzimy coraz stromiej. Po pewnym czasie mijamy miejsce odpoczynku po prawej. Jeszcze kawałek dalej w prawo odchodzi zielony szlak do Tylmanowej, którym będziemy schodzić.Idziemy dalej prosto za znakami czerwonymi. Przechodzimy przez Średni Groń i po krótkim odcinku lasem wchodzimy na polanę, gdzie znajduje się baza namiotowa (czynna w sezonie letnim). Na końcu polany stoi wieża widokowa na Lubaniu. Mamy z niej wspaniałe widoki na wszystkie strony. Na południu Tatry, Spisz i Pieniny, na wschodzie Beskid Sądecki, na południu Gorce a za nimi Beskid Wyspowy. Na wierzchołku stoi również krzyż papieski.
Widok na Tatry z okolic Lubania
Wieża widokowa na szczycie Lubania
Widok na Tatry z wieży widokowej
 
Wracamy tym samym szlakiem do rozwidlenia przy Średnim Groniu i skręcamy w lewo w szlak zielony. Jest to szlak z największym przewyższeniem.Schodzimy najpierw łagodnie, potem coraz stromiej, aż po około 15 minutach szlak się wypłaszcza.Teraz musimy trochę podejść pod Pasterski Wierch. Następnie czeka nas dość strome zejście w kierunku Makowicy.Potem po kilkunastu minutach wychodzimy z lasu na pola nad Tylmanową. Po przejściu przez pola podchodzimy pod szczyt Baszta i dochodzimy do drogi krzyżowej. Szlak zielony skręca w lewo i omija ścieżkę drogi krzyżowej. Schodzimy do drogi i dochodzimy do przystanku Tylmanowa - Rzeka, gdzie kończymy wycieczkę.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
20.01.2023
Tagi:
gorce, diadem