TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Mszana Dolna - Ćwilin - Przełęcz Gruszowiec

Mszana Dolna - Ćwilin - Przełęcz Gruszowiec

Opis szlaku z Mszany Dolnej na Ćwilin, zejście na przełęcz Gruszowiec.

Mszana Dolna - Ćwilin ( szlak żółty) - Gruszowiec ( szlak niebieski) - 11,4km ~4h

Wycieczkę rozpoczynamy w Mszanie Dolnej - miasteczku położonym na granicy Beskidu Wyspowego i Gorców u ujścia Mszanki do Raby. Idąc od dworca autobusowego należy najpierw iść prosto a potem skręcić w lewo i przejść przez most nad rzeką Mszanką. Następnie za urzędem miasta skręcamy w prawo w ulicę Zieloną. Wraz ze znakami żółtymi i zielonymi przechodzimy pod wiaduktem kolejowym.Idziemy wzdłuż rzeki Mszanka jeszcze około pół kilometra po czym skręcamy w lewo za znakami żółtymi w drogę z betonowych płyt. Teraz wchodzimy pod górę, omijamy szczyt Grunwald.Podążamy dalej szlakiem na wschód, mijając kolejne pola i zagajniki. Jest to widokowy odcinek trasy. Możemy podziwiać panoramy Gorców i Beskidu Wyspowego.Przez około 30 minut idziemy teraz lasem lub skrajem lasu praktycznie płasko. Potem zaczyna się podejście na szczyt Czarny Dział (673 m n.p.m.).Następnie schodzimy wśród pól i lasów na obniżenie między Czarnym Działem a Ćwilinem. Następnie przez kolejne pół godziny marszu lekko się obniżamy, aby potem rozpocząć około godzinne podejście przez las na szczyt Ćwilina (1072 m n.p.m.).
Ostatnie metry podejścia przed wierzchołkiem
 
Przed wierzchołkiem wychodzimy na widokową Polanę Michurową. Mamy stąd wspaniałe widoki na Mogielicę, Jasień i Gorce oraz przy dobrej widoczności Tatry.
Widoki z polany Michurowej pod Ćwilinem
Na zejście wybieramy skręcający w lewo na przełęcz Gruszowiec szlak niebieski. Szlak niebieski prowadzi również prosto do Jurkowa.
Odejście szlaku niebieskiego na przełęcz Gruszowiec
 
Zejście na przełęcz Gruszowiec jest dość krótkie ale bardzo strome. Prowadzi prawie cały czas przez las. Na początku zejście jest jeszcze w miarę łagodne ale mniej więcej w połowie zejścia szlak schodzi w dół stromym stokiem.Pod koniec idziemy wąską ścieżką polami i dochodzimy do domostw, a następnie do drogi Mszana Dolna - Limanowa czyli przełęczy Gruszowiec. Przełęcz ta rozdziela dolinę potoku Gruszowiec i Kolówka i znajduje się pomiędzy Śnieżnicą a Ćwilinem. Skręcamy w lewo w szosę i po kilku minutach docieramy do przystanku autobusowego, gdzie kończymy wycieczkę.
Droga Mszana Dolna - Limanowa widoczna w dole
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
31.10.2022
Tagi:
beskidy, beskid wyspowy, diadem