TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Jaworze z Grybowa

Na Jaworze z Grybowa

Opis szlaku Grybów - Jaworze - Ptaszkowa w Beskidzie Niskim.

Grybów - Jaworze ( szlak zielony) - Ptaszkowa ( szlak niebieski) - 14,2km ~4h 40min 

Wycieczkę rozpoczynamy w Grybowie. Jest to miasto położone na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego, nad rzeką Białą. Miasto otaczają tzw. Góry Grybowskie, które są najdalej na zachód wysuniętą częścią Beskidu Niskiego. Idziemy za znakami koloru zielonego spod dworca kolejowego. Początkowo idziemy ulicami Grybowa. Po przejściu ulicą Grottgera, a potem przez osiedle Biała Wyżna szlak nagle skręca w prawo i mijamy ostatnie zabudowania.Następnie zdobywamy powoli wysokość idąc przez pola. Po kilku minutach szlak skręca w lewo. Wokół nas coraz ładniejsze widoki na okoliczne góry.
W oddali Grybów
 
Po pewnym czasie szlak wchodzi do małego lasku (tam oznaczenia są słabe). Po czym wychodzimy na drogę asfaltową. Musimy nią przejść całkiem spory odcinek. Na szczęście jest on całkiem widokowy.Po opuszczeniu asfaltu dochodzimy do przysiółka Pod Berli i rozpoczynamy właściwe podejście na szczyt. Wchodzimy do lasu i dość stromo podążamy pod górę.Po około 45 minutach podejścia widzimy już metalową wieżę widokową na szczycie Jaworza (880m n.p.m.). Mamy z niej widoki na pogórza, Beskid Niski i Sądecki, a przy dobrej widoczności nawet Tatry.
Widoki z wieży w kierunku północnym
Widoki na Beskid Sądecki
 
 
 Teraz wybieramy szlak koloru niebieskiego do Ptaszkowej. Bardzo łagodnie schodzimy lasem w dół. Po około kilometrze mijamy szczyt Postawne (846m n.p.m.).Następnie idziemy około 20 minut równym grzbietem, po czym szlak skręca ostro w prawo (trzeba uważać na znaki).

Teraz schodzimy już bardziej stromo i po około 30 minutach wychodzimy na łąki nad Ptaszkową. Z daleka widać nowy kościół NMP. Wycieczkę kończymy na stacji kolejowej, gdzie docieramy 10 minut później.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
02.02.2024
Tagi:
beskidy, beskid niski