TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Jaworzynę Krynicką ze Szczawnika

Na Jaworzynę Krynicką ze Szczawnika

Opis szlaku na Jaworzynę Krynicką ze Szczawnika w Beskidzie Sądeckim.

Szczawnik - Betlejemka ( czerwona ścieżka spacerowa) - Bacówka nad Wierchomlą (bez szlaku) - Runek ( szlak niebieski) - Jaworzyna Krynicka ( szlak czerwony) - 11,2km ~3h 45min

Rozpoczynamy w Szczawniku. Opis części wycieczki do Bacówki nad Wierchomlą i na Runek znajduje się we wpisie - Szczawnik - Bacówka nad Wierchomlą - Kopciowa. Od Runka rozpoczynamy podejście szlakiem czerwonym na Czubakowską (1069m n.p.m.). Za chwilę szlak niebieski odbiega w lewo. My podążamy za znakami koloru czerwonego.
Widoki spod Bacówki nad Wierchomlą
Najpierw idziemy chwilę w dół, a potem podchodzimy łagodnie pod górę. Najpierw na Bukową a potem już nieco stromiej na Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.). Gdzieniegdzie mamy widoki na Tatry. Idziemy dość młodym świerkowym lasem. Zajmuje on dawne hale, które jeszcze w latach 70. XX wieku rozciągały się na grzbiecie. Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny Krynickiej, wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Znajduje się tu górna stacja kolejki gondolowej i kilka wyciągów. Są też obiekty gastronomiczne i jeden noclegowy. Ze szczytu mamy wspaniałe widoki na wszystkie strony.
Ostatnie metry podejścia na Jaworzynę Krynicką

 
Na wschodzie widać szczyty Beskidu Niskiego. Szczególnie Lackową i Busov. Na południu zaś Góry Czerchowskie (Cergov), a na południowym zachodzie Magurę Spiską, a ponad nią Tatry. Ze szczytu można zejść idąc czerwonym szlakiem do Krynicy-Zdrój albo zielonym do Muszyny.
Widok z Jaworzyny Krynickiej na Tatry
Widok z Jaworzyny Krynickiej w stronę Beskidu Niskiego
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
08.05.2024
Tagi:
beskidy, beskid sądecki