TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Luboń Wielki z Rabki-Zdrój

Na Luboń Wielki z Rabki-Zdrój

Szlakiem niebieskim z Rabki-Zdrój na Luboń Wielki, zejście żółtym do Rabki Zaryte.

Rabka-Zdrój, uzdrowisko - Luboń Wielki ( szlak niebieski) - Rabka-Zdrój, Zaryte, ( szlak żółty) 10,9km, ~4h.

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Rabki-Zdrój. Z dworca busów kierujemy się ulicą Jana Pawła II. Następnie skręcamy w ulicę Słoneczną i kierujemy się za znakami niebieskimi.Po około kilometrze mijamy ostatnie zabudowania i wychodzimy na łąki. Za około 10 minut docieramy do Przełęczy pod Grzebieniem.Za kolejne 10 minut przejścia szlakiem niebieskim możemy zboczyć nieoznakowaną ścieżką by dojść w kilka minut do wieży widokowej na Polczakówce.
Widoki z wieży w kierunku Tatr
 
 
 Następnie kontynuując szlakiem niebieskim wchodzimy do lasu, którym wędrujemy kilka minut.
Wychodzimy przy przysiółku Królówka w Rabce Zaryte. Przechodzimy nad rzeką Raba.
Idziemy kawałek prosto i skręcamy w prawo. Idziemy wzdłuż torów kolejowych. Obok kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej skręcamy w lewo i przechodzimy przez tory.Skręcamy w lewo a następnie w prawo i dochodzimy do głównej drogi prowadzącej do Mszany Dolnej. Idziemy nią przez chwilę by skręcić przed potokiem w lewo za znakami niebieskimi.Najpierw idziemy wzdłuż granicy lasu przez łąki. Im wyżej tym ukazują się lepsze widoki na Tatry.Potem wchodzimy do lasu, którym będziemy szli już cały czas aż do szczytu Lubonia Wielkiego (1022m n.p.m.).Po około godzinie podchodzenia pod górę nasz szlak łączy się ze szlakiem zielonym z Rabki-Zdrój, Śmietanowa.Wraz ze znakami w dwóch kolorach po około 20 minutach docieramy na szczyt Lubonia Wielkiego. Znajduje się tu również schronisko. Zostało ono zbudowane w 1931 roku przez rabczański oddział PTT. Spod schroniska mamy ładne widoki na Beskid Wyspowy oraz przy dobrej widoczności na masyw Babiej Góry.
Widok z Lubonia Wielkiego na Beskid Wyspowy
 
 
 Spod schroniska skręcamy w prawo i idziemy chwilę wraz ze znakami czerwonymi i żółtymi. Następnie skręcamy w prawo w Perć Borkowskiego znakowaną kolorem żółtym (szlak czerwony prowadzi na przełęcz Glisne).Schodzimy wśród buczyny porastającej pofalowany teren. Następnie wąską ścieżką przechodzimy przez rumowisko skalne, po wielkich blokach piaskowca tzw. Percią Borkowskiego. Trzeba pilnować znaków oraz uważać szczególnie zimą lub po deszczu.Przechodzimy przez małą strugę wody i schodzimy dość monotonnie przez świerkowy las. Gdy wychodzimy z lasu odsłania się ładny widok na Beskid Wyspowy i Gorce.Idziemy teraz ścieżką między polami i pastwiskami. Docieramy do pierwszych domostw i wkrótce dochodzimy do głównej drogi w Rabce Zaryte.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
23.06.2022
Tagi:
beskidy, beskid wyspowy, diadem