TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Łysicę ze Świętej Katarzyny

Na Łysicę ze Świętej Katarzyny

Opis szlaku na Łysicę ze Świętej Katarzyny, zejście do Kakonina.

Św. Katarzyna - Łysica - Kakonin ( szlak czerwony) - 6,1km, ~2h

Szlak rozpoczynamy w miejscowości Św. Katarzyna w Górach Świętokrzyskich. Można tutaj (lub do pobliskiego Krajna) dojechać autobusem z Kielc. Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Polsce. Zostały wypiętrzone 500 mln lat temu w kambrze, później w czasie kaledońskich ruchów górotwórczych na granicy syluru i dewonu. Najwyższym szczytem jest właśnie Łysica (614 m n.p.m.), którą będziemy zdobywać. Szczyt należy do Korony Gór Polski.

Idziemy szlakiem koloru czerwonego. Na początku mijamy ciekawy klasztor Sióstr Bernardynek. Natomiast po drugiej stronie czerwonego szlaku prowadzącego w stronę Łysicy znajduje się kolejna atrakcja Świętej Katarzyny. Na terenie dawnego cmentarza grzebalnego stoi kapliczka Janikowskich, częściej zwana kapliczką Stefana Żeromskiego, a to dlatego, że pisarz pozostawił swój autograf 2 sierpnia 1882 roku na wewnętrznej, południowej ścianie.

Dochodzimy do bramy wejściowej na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Najcenniejszymi lasami jakie chroni park jest prastara Puszcza Jodłowa i buczyna karpacka. Ewenementem są oczywiście gołoborza, czyli potężne skalne rumowiska, które spotkamy zarówno na zboczach Łysicy jak i Łyśca.Idziemy dalej za znakami czerwonymi i po krótkim czasie docieramy kapliczki i źródełka św. Franciszka.Dalej idziemy ścieżką lasem coraz wyżej. Im wyżej idziemy tym więcej pojawia się kamieni. W połowie trasy przy zakręcie można odpocząć w wiacie turystycznej.Po około godzinie docieramy na Łysicę. Możemy tu zobaczyć drugie największe gołoborze. Ze szczytu nie mamy spektakularnych widoków, ponieważ znajduje się tu dużo drzew.Podążamy dalej czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Agata. Szlak prowadzi pięknym lasem. Po 40 minutach dotrzemy do przełęczy św. Mikołaja.
Teraz za znakami czerwonymi i niebieskimi schodzimy do Kakonina.
Tutaj tuż przy szlaku, znajduje się zabytkowa Chata Świętokrzyska.
 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to