TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Pustą Wielką z Bacówki nad Wierchomlą

Na Pustą Wielką z Bacówki nad Wierchomlą

Opis szlaku na Pustą Wielką z Bacówki nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim.

Bacówka nad Wierchomlą - Pusta Wielka, rozdroże ( szlak niebieski) - Pusta Wielka (bez szlaku) - 4,4km ~1,5h 

Rozpoczynamy wycieczkę przy Bacówce nad Wierchomlą, spod której rozpościerają się wspaniałe widoki. Ruszamy za znakami koloru niebieskiego w kierunku Pustej Wielkiej i Żegiestowa.
Spojrzenie w kierunku Bacówki z oddali
 
Idziemy rozległym widokowym grzbietem. Wkraczamy na rozległą polanę Długie Młaki, a potem Wyżnie Młaki, gdzie spotykamy szlak koloru żółtego ze Szczawnika (około 50 minut do Bacówki). Tutaj znajduje się również górna stacja kolejki Wierchomla.Teraz podążamy za dwoma kolorami (niebieski i żółty), trawersujemy szczyt Jaworzynka (1001m n.p.m.) i wchodzimy do lasu. Na grzbiecie po północnej stronie Jaworzynki znajduje się murowana kapliczka pod Jaworzynką. Kryta jest dachem z gontów i zamykana żeliwną furtką.Szlak prowadzi dość wąską ścieżką przez las i zarośla. Po około 20 minutach dochodzimy do rozdroża, gdzie skręcamy w prawo za ścieżką bez znaków na szczyt Pustej Wielkiej (1061m n.p.m.). Ścieżka ta wyprowadza nas na szczyt w kilka minut.Wierzchołek Pustej Wielkiej jest zalesiony i nie mamy z niego widoków. Znajduje się tu metalowy punkt pomiarowy.

Pusta Wielka znajduje się w bocznym, najdłuższym grzbiecie Pasma Jaworzyny. Grzbiet ten odbiega od Runka w południowo-zachodnim kierunku i poprzez Jaworzynkę (1001m n.p.m.), Pustą Wielką i Zubrzy Wierch (870m n.p.m.) opada do doliny Popradu w Żegiestowie-Zdrój.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
16.02.2024
Tagi:
beskidy, beskid sądecki