TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Skalnik z Kowar

Na Skalnik z Kowar

Opis szlaku na Skalnik z Kowar w Rudawach Janowickich.

Kowary - Pod Ostrą Małą ( szlak zielony) - Skalnik - Głaziska Janowickie ( szlak niebieski) - Ruiny zamku Bolczów ( szlak czarny) - Janowice Wielkie ( szlak zielony) - 16,8km ~5,5h
  
Szlak rozpoczynamy w Kowarach. Kowary to małe miasto leżące na pograniczu Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Z centrum ruszamy za znakami zielonymi ulicą Waryńskiego wzdłuż rzeki Jedlicy. Następnie odbijamy w lewo w ulicę Kasztanową. Przy skrzyżowaniu szlaków skręcamy w lewo w ulicę Bukową (tutaj dołącza szlak niebieski). Idąc cały czas tą drogą mijamy ostatnie zabudowania Kowar i wchodzimy do lasu.Po około 2 godzinach wędrówki lasem docieramy do Przełęczy pod Małą Ostrą. Tutaj możemy odbić na chwilę w lewo bezszlakową ścieżką na punkt widokowy Mała Ostra skąd możemy podziwiać widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie i same Rudawy Janowickie. Widać stąd również bardzo dobrze całą Kotlinę Jeleniogórską. Warto to zrobić, ponieważ ze Skalnika nie będziemy mieli żadnych widoków. Na Przełęczy znajduje się kamień pamiątkowy dla Janusza Boisse – polskiego harcmistrza i nauczyciela geografii.
Przełęcz pod Małą Ostrą
Ścieżka na Małą Ostrą
Widok z punktu widokowego na Karkonosze
 
Wracamy z powrotem do skrzyżowania szlaków. Teraz idziemy za znakami niebieskimi tzw. Grzbietową Drogą by po 10 minutach dotrzeć na Skalnik (944 m n.p.m.) najwyższy szczyt Rudaw Janowickich należący do Korony Gór Polski.Kontynuujemy szlakiem niebieskim. Idziemy cały czas lasem łagodnie w dół i po około 30 minutach docieramy na Przełęcz Rudawską. Tutaj na krótki czas dołącza do nas szlak żółty z Czarnowa do Strużnicy. Szlak żółty opuszcza nas na Rozdrożu pod Bielcem.Idziemy dalej za znakami niebieskimi, omijamy z lewej strony Dziczą Górę, z prawej dołącza do nas szlak żółty z razem z nim zdobywamy szczyt Wołek. Następnie schodzimy do Polany Mniszkowskiej (tu żółty szlak skręca w lewo). My dalej idziemy niebieskim.Po około 25 minutach dochodzimy do Głazisk Janowickich, gdzie rozpoczyna się szlak czarny, którym będziemy teraz podążać.Po 10 minutach docieramy do ruin Zamku Bolczów z XIV wieku. Znajduje się on na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. Powstanie zamku w 1375 roku przypisuje się dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów.Od ruin zamku kierujemy się zielonym szlakiem do Janowic Wielkich, gdzie powinniśmy dotrzeć po około 30-40 minutach. Wycieczkę kończymy na stacji PKP w tej miejscowości.  
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
25.04.2023
Tagi:
sudety, rudawy janowickie, kgp, diadem