TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Skalny Stół z przełęczy Okraj

Na Skalny Stół z przełęczy Okraj

Opis szlaku z przełęczy Okraj na Skalny Stół, zejście przez Sowią Dolinę do Karpacza.

Przełęcz Okraj - Skalny Stół - Sowia Przełęcz ( szlak niebieski) - Karpacz Szeroki Most ( szlak czarny) - Karpacz, ul. Leśna ( szlak zielony) - 8,6km, ~3h.

Trasę rozpoczynamy na Przełęczy Okraj (1046m n.p.m.), gdzie można dojechać busem z Karpacza. Jest to przełęcz we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem. Znajduje się tutaj Schronisko PTTK "Na Przełęczy Okraj".Ruszamy szlakiem niebieskim wzdłuż granicy z Czechami. Początkowy odcinek szlaku jest dość stromy. Po około pół godziny zaczynają się coraz ładniejsze widoki zarówno na polską jak i na czeską stronę Karkonoszy.Po kolejnych kilkunastu minutach osiągamy szczyt Czoło (1266m n.p.m.). Od tego momentu szlak staje się już bardziej płaski. Wokół nas "martwy las" miesza się z młodym odradzającym się lasem świerkowym.
Już niedługo szczyt Czoło
Po około pół godziny przejścia Kowarskim Grzbietem docieramy do Skalnego Stołu (1281m n.p.m.). Ze szczytu, jak i z całego Kowarskiego Grzbietu możemy podziwiać najwyższy szczyt Karkonoszy czyli Śnieżkę. Ze Skalnego Stołu można zejść bezpośrednio do Kowar żółtym szlakiem. Szczyt jest bardzo dobrym punktem widokowym, z którego możemy podziwiać między innymi Karkonosze, Sowią Dolinę, Śnieżkę, Kocioł Łomniczki, Karpacz, Kowary, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie oraz czeską stronę Karkonoszy.
Widoki ze Skalnego Stołu
My podążamy dalej szlakiem niebieskim. Po około 1km docieramy na Sowią Przełęcz i odejście szlaku czarnego w prawo. To właśnie nim będziemy schodzić do Karpacza przez Sowią Dolinę.Schodzimy na początku przez rozległy obszar martwego lasu, skąd rozpościerają się widoki na Skalny Stół, Czarną Kopę oraz Kotlinę Jeleniogórską. Następnie mamy fragment stromego zejście kamienną ścieżką. Idziemy wzdłuż potoku Płomnica.
Martwy las na początku zejścia
 
Docieramy do niewielkiej polany, gdzie w prawo odbija żółty szlak łącznikowy do zielonego szlaku na Przełęcz Okraj. Znajduje się tutaj również wiata turystyczna. Obchodzimy z lewej kulminację Buławy i schodzimy cały czas kamienistą drogą.Po około 15 minutach docieramy do Szerokiego Mostu, gdzie mamy skrzyżowanie szlaków. Nieopodal Szerokiego Mostu znajduje się również miejsce odpoczynku, powyżej którego czarny szlak wkracza do Sowiej Doliny.
Szeroki Most
 
My wybieramy szlak zielony, którym podążamy w kierunku Karpacza Wilczej Poręby. Do ulicy Sarniej docieramy po 10 minutach spaceru lasem. Idziemy następnie ulicą Sarnią, a potem Wilczą. Po kilku minutach szlak zielony skręca prostopadle w lewo.
Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego
 
Po około 10 minutach mijamy Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Po kolejnych 10 minutach docieramy do ulicy Leśnej w Karpaczu, gdzie kończymy wycieczkę. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
04.05.2022
Tagi:
sudety, karkonosze, diadem