TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Tarnicę z Ustrzyk Górnych

Na Tarnicę z Ustrzyk Górnych

Szlak Ustrzyki Górne - Tarnica - Wołosate - Ustrzyki Górne (znaki czerwone, dojście na Tarnicę żółte, do Wołosatego i dalej do Ustrzyk niebieskie).

Ustrzyki Górne - Przełęcz pod Tarnicą ( szlak czerwony) - Tarnica ( szlak żółty) - Przełęcz pod Tarnicą ( szlak żółty) - Wołosate - Ustrzyki Górne ( szlak niebieski) Dystans: 18,5km Czas przejścia: ~6-7h.

Wycieczkę rozpoczynamy w Ustrzykach Górnych - małej wsi nad potokiem Wołosatym w Bieszczadach. Z głównego skrzyżowania idziemy w kierunku południowym asfaltową drogą. Po około 700m docieramy do parkingu i punktu informacyjno-kasowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego.Początkowy etap szlaku wiedzie cały czas pięknym lasem. Jest to buczyna karpacka z domieszką jawora, jodły, wiązu górskiego a wyżej także świerka. Szlak czerwony to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Po drodze mijamy miejsce odpoczynku.
 
Potem po krótkim czasie docieramy do polany na granicy lasu i połonin Szerokiego Wierchu, na który to będziemy
się teraz wspinać.Kończy się las i rozpoczynają się połoniny z rozległymi widokami. Z podejścia pod przełęcz Siodło (1275 m n.p.m.) mamy wspaniałe widoki m.in. na połoninę Caryńską i Rawki.
Na tym zdjęciu widać czemu nazwą jest Siodło

Od przełęczy mamy już tylko 15 minut żółtym szlakiem łącznikowym do szczytu Tarnicy (1346 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt Bieszczad i należy do Korony Gór Polski. Na szczycie stoi metalowy krzyż. Został wzniesiony w 2000 roku na miejsce poprzedniego, który został postawiony w 1987 roku jako upamiętnienie pobytu ks. Karola Wojtyły w 1953 roku. Są też ławeczki do odpoczynku.Wracamy teraz żółtym szlakiem na przełęcz i z niej udajemy się w lewo niebieskim szlakiem do Wołosatego. W prawo czerwony szlak prowadzi w kierunku przełęczy Goprowskiej.

Odcinek przełęcz pod Tarnicą - Wołosate ma 4km, ale prawie 550m różnicy wysokości. W początkowym etapie (powyżej granicy lasu) mamy słynne "schody" na Tarnicę. Szczególnie ciekawie prezentuje się stąd przełęcz pod Tarnicą (Siodło).Następnie schodzimy dość stromo lasem, aż dotrzemy do dużej polany w Wołosatem. Często pasą się tutaj konie huculskie. Wołosate zostało założone w 1557 roku na prawie wołoskim. Przed wybuchem II wojny światowej wieś liczyła ponad 1000 mieszkańców. Teraz już mało kto tu mieszka. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
02.08.2019
Tagi:
kgp, bieszczady, diadem