TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem

Na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem

Opis szlaku na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem, następnie na Górę Zamkową i zejście z powrotem do Krościenka.

Krościenko nad Dunajcem - Przełęcz Szopka ( szlak żółty) - Trzy Korony - Góra Zamkowa - Polana Wyrobek ( szlak niebieski) - Krościenko nad Dunajcem ( szlak żółty) - 9,6km, ~4h

Rozpoczynamy na rynku w Krościenku. Można tu dojechać busem m.in. z Krakowa czy Nowego Targu. Krościenko nad Dunajcem to urokliwa miejscowość położona na granicy trzech pasm górskich - Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Kierujemy się na zachód żółtym szlakiem. Należy iść ulicą Jagiellońską i po kilkuset metrach skręcić w lewo w ulicę Trzech Koron. Szlak mija budynki i podchodzi dość stromo pod górę. Asfalt się kończy i wychodzimy na bitą drogę. Następnie idziemy polną drogą na skraju łąk i zagajników. Wychodzi na niewielki grzbiet zwany Toporzyskiem. Znajduje się tu tablica informacyjna i kilka ławek oraz odchodzi zielony szlak.
Spojrzenie na Krościenko z początku szlaku
My podążamy dalej za znakami żółtymi szeroką drogą, najpierw łąką, potem skrajem lasu łagodnie pod górę.Pod szczytem Bajkowa dochodzi z lewej strony szlak niebieski. Jeszcze trochę podchodzimy łagodnie pod górę, później droga zaczyna się obniżać. Dochodzimy do niewielkiej podmokłej polany i przechodzimy przez źródliskową część Potoku Pienińskiego.Teraz mamy niezbyt strome podejście częściowo lasem, cześciowo polanami. W lewo odchodzi szlak niebieski na Zamkową Górę.
Ostatnie metry podejścia na Przełęcz Szopka
Podążając dalej za znakami żółtymi wkrótce osiągamy widokową Przełęcz Szopka, która oddziela Pieniny Czorsztyńskie od masywu Trzech Koron. Przy dobrej widoczności możemy stąd podziwiać Tatry. Z przełęczy w prawo prowadzi szlak niebieski w kierunku Czorsztyna.
Widok na Tatry z Przełęczy Szopka
 
My skręcamy w lewo i zaczynamy strome podejście. Lasem dochodzimy do przełęczy Siodło. Pozostało tylko wejść na galerię widokową na najwyższej w masywie Trzech Koron Okrąglicy. Rozciągają się stąd wspaniałe panoramiczne widoki. Na południowym zachodzie widać Tatry, na zachodzie Babią Górę, na północy Gorce, na północnym wschodzie Beskid Sądecki, a na wschodzie Pieniny.Po zejściu z galerii widokowej kierujemy się niebieskim szlakiem w prawo stromo w dół. Po wyjściu z lasu przechodzimy przez polanę Kosarzyska. Dochodzi tutaj zielony szlak ze Sromowiec Niżnych.
Polana Kosarzyska
 
Szlak wchodzi w bukowy las. Szlak prowadzi tu częściowo schodkami, częściowo pomostem. Następnie dochodzi do miejsca gdzie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego pod Zamkową Górą.Schodzimy dalej do Hulińskiego Potoku, a później podchodzimy pięknym bukowo-jodłowym lasem. Wychodzimy na polanę Wyrobek, a później na polanę Limierczyki dochodzimy z powrotem do żółtego szlaku, którym wchodziliśmy na początku i schodzimy nim do Krościenka.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
19.09.2022
Tagi:
pieniny, diadem