TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Wysoki Wierch ze Szlachtowej

Na Wysoki Wierch ze Szlachtowej

Opis wejścia na Wysoki Wierch szlakiem rowerowym ze Szlachtowej, zejście szlakiem żółtym pieszym.

Szlachtowa / Jaworki (okolice ul Cieśliska) - Pod Durbaszką (szlak rowerowy) - Skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem ( szlak niebieski) - Wysoki Wierch - Szlachtowa ( szlak żółty) - 8,7km ~3h 

Wycieczkę rozpoczynamy na początku szlaku rowerowego Szczawnica - Jaworki i podążamy nim szutrową drogą powoli pod górę. Idziemy trochę laskiem a trochę polanami z przepięknymi widokami na Pieniny i Beskid Sądecki.
Wysoki Wierch widać już z oddali
Mniej więcej w połowie drogi do Schroniska pod Durbaszką mijamy bacówki. Po około godzinie powinnismy dotrzeć do Schroniska pod Durbaszką.
Schronisko pod Durbaszką
 
Następnie podążamy dalej ścieżką, która wykręca w prawo za schroniskiem. Wkrótce dochodzimy do niebieskiego szlaku grzbietowego i naszym oczom ukazuje się już Wysoki Wierch, a w oddali Trzy Korony. Od tego momentu szlak staje się bardzo malowniczy.Teraz idziemy płasko, a potem nawet lekko w dół niebieskim szlakiem i po 15 minutach docieramy do rozejścia. Wybieramy teraz szlak koloru żółtego w kierunku szczytu Wysokiego Wierchu. Skręcamy więc w lewo.
Wysoki Wierch a za nim Trzy Korony
 
 
Podejście na szczyt jest dość strome ale krótkie. Po kilkunastu minutach stajemy na szczycie. Mamy stąd przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Pieniny, Beskid Sądecki oraz Tatry.
Widok na Tatry z Wysokiego Wierchu
 
Ze szczytu do skrzyżowania szlaków wracamy tak samo. Potem skręcamy w lewo za znakami żółtymi i niebieskimi. Po kilku minutach mijamy bacówkę, następnie po prawej szczyt Huściawa. 
Zejście z Wysokiego Wierchu
Na skrzyżowaniu szlaków Pod Huściawą szlak żółty skręca w prawo do Szlachtowej i to właśnie nim będziemy podążać. Szlak niebieski biegnie dalej prosto aż do Schroniska PTTK Orlica i Drogi Pienińskiej.Do Szlachtowej powinnismy zejść w około 40 minut. Droga prowadzi cały czas w dół głównie polanami. Po około 30 minutach docieramy do pierwszych zabudowań i asfaltowej drogi.Schodzimy wśród gospodarstw ulicą Berech, a potem skręcamy w lewo, przechodzimy przez most nad Grajcarkiem i dochodzimy do drogi głównej łączącej Szczawnicę z Jaworkami. Jeśli skręcimy w lewo to wkrótce można dojść do przystanku autobusowego.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
10.07.2023
Tagi:
pieniny