TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Ostra z Mszany Dolnej

Ostra z Mszany Dolnej

Szlak Mszana Dolna - Ostra - Lubomierz.

Mszana Dolna - Ostra - Polana Folwarczna ( szlak zielony) - Lubomierz ( szlak czarny) - 16,5km ~5,5h 

Rozpoczynamy w centrum Mszany Dolnej koło Urzędu Miasta. Idziemy na wschód wąską drogą asfaltową, przechodzimy pod wiaduktem kolejowym i razem ze znakami żółtymi i zielonymi podążamy wzdłuż rzeki Mszanka.Po dotarciu do większej drogi skręcamy w nią w lewo, a następnie za chwilę przed przystankiem autobusowym w Łostówce w prawo. Przechodzimy przez mostek na Łostówce i dalej idziemy dróżką asfaltową wśród zabudowań.Po około 15 minutach wychodzimy na pola i łąki. Idziemy początkowo wzdłuż zalesionego parowu po prawej, a potem środkiem łąki. Po prawej mijamy szczyt Bucznika.Przecinamy porębę i wąski skrawek lasu. Za chwilę ostry zakręt w lewo. Zaczyna się mozolne podejście.Podążamy głównym grzbietem. Po lewej mijamy szczyt Ogorzałej. Po kilkunastu minutach osiągamy szczyt Ostrej (780 m n.p.m.). Według legendy mieszkańców Łostówki na zboczach Ostrej i Ogorzałej w tzw. Lesie Tobołowym znajdują się ogromne pieczary, w której śpią rycerze w zbrojach. Mają się oni obudzić dopiero w dniu Sądu Ostatecznego i zaprowadzić swoje rządy na świecie. 
Widoki z Ostrej na Beskid Wyspowy
 
 
  Ze szczytu Ostrej schodzimy początkowo łagodnie, a później bardzo stromo ścieżką w dół do pól nad Wilczycami. Po lewej góruje Ćwilin z rozległą Polaną Michurową pod szczytem. Przed nami Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego należący do Korony Gór Polski. Po prawej Gorce.
Widok na Ćwilin
 
 
Schodzimy w dół przecinając kolejne partie lasów i łąk kierując się na wschód. Po dojściu do szerokiej drogi skręcamy w prawo i kierujemy się do drogi asfaltowej. Z tych okolic mamy piękne widoki na okolicę. Przecinamy drogę asfaltową niedaleko przystanku autobusowego (Łętowe) i kierujemy się na pd.-wsch. drogą leśną.Za łąką zaczyna się mozolne podejście zboczem Kiczory. Po prawej dolina potoku Wierzbienica i polanka z widokiem na Gorce. Po minięciu Kiczory po lewej docieramy do Polany Folwarcznej. Zaczyna się tu szlak czarny,którym będziemy iść do Lubomierza. Szlak zielony prowadzi dalej prosto w kierunku Jasienia. My skręcamy w prawo i przechodzimy przez polanę.
Polana Folwarczna
Po kilku minutach dochodzimy do polany Stasiówka. Przez kilkanaście minut schodzimy łagodnie, a potem nieco bardziej stromo, by po kolejnych kilkunastu minutach wyjść na łąki nad Lubomierzem.Po około 10 minutach docieramy do przysiółka Lubomierza - Marczaki. Schodzimy drogą wśród zabudowań, przekraczamy Mszankę i dochodzimy do drogi głównej, gdzie skręcamy w lewo. Po kilkunastu minutach dochodzimy do przystanku autobusowego.  
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
31.05.2023
Tagi:
beskidy, beskid wyspowy