TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Pętla Kluszkowce Lubań

Pętla Kluszkowce Lubań

Opis szlaku na Lubań z Kluszkowców.

Kluszkowce (przełęcz Snozka) - Lubań - 1225m.n.p.m. (szlak niebieski) - Jaworzyny Ochotnickie - Kluszkowce (szlak żółty) - 12,4km (~4,5h).

Kluszkowce to malownicza miejscowość leżąca pomiędzy Gorcami i Pieninami. Z drogi w okolicy przełęczy Snozka można podziwiać wspaniałe widoki na Tatry, oczywiście przy dobrej widoczności. Właśnie tu rozpoczyna się szlak niebieski na Lubań. Właściwie biegnie on już wcześniej z Czorsztyna.
Kluszkowce
Nad Kluszkowcami góruje Wdżar (767 m n.p.m.), z którego są piękne widoki na Tatry i zalew Czorsztyński. Szlak niebieski obchodzi go z prawej strony. Na początku ładny widok na Pieniny.
Obchodzimy Wdżar
W okolicy przełęczy Drzyślawa szlak wchodzi w las i nie mamy już widoków. Potem już cały czas wspinanie się na grzbiet Lubania.
Przełęcz Drzyślawa
Dopiero po dotarciu na polanę Wyrobki i połączeniu z zielonym szlakiem z Grywałdu, możemy zobaczyć ruiny bacówki, która spłonęła w styczniu 1978 r. Teraz zaczyna się zasadnicze podejście na szczyt.Po kilku minutach docieramy do bazy namiotowej na polanie Wierch Lubania. Jest to najstarsza studencka baza namiotowa, która jest zresztą wciąż czynna.Kilkanaście metrów dalej jest wieża widokowa na szczycie Lubania (1225m.n.p.m.) oraz Krzyż Papieski. Mamy z tego miejsca wspaniałe widoki na wszystkie strony świata. Można zobaczyć stąd nie tylko Pieniny, ale również Tatry i Beskidy.Od wieży wędrujemy szlakiem czerwonym na wyższy, wschodni wierzchołek Lubania, tzw. Średni Groń, a następnie dalej czerwonym przez polanę Jaworzyny Ochotnickie (1050 m n.p.m.), aż do spotkania szlaku żółtego skręcającego w lewo.
Jaworzyny Ochotnickie
Schodzimy nim z powrotem do Kluszkowców. Żółty szlak jest dość monotonny. Około dwugodzinny odcinek leśny, pozbawiony jest całkowicie widoków. Dopiero pod sam koniec otwierają się widoki na Kluszkowce i Tatry.
Zejście żółtym szlakiem
 

Details:
admin
03.02.2020
Tags:
gorce

Kluszkowce Na szlaku nad Kluszkowcami Widok na Tatry z niebieskiego szlaku (okolice przełęczy Drzyślawa) Przełęcz Drzyślawa Wieża na szczycie Lubania Widok z wieży Widok na Tatry z żółtego szlaku (niedaleko Kluszkowców)