TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Raba Niżna - Szczebel - Mszana Dolna

Raba Niżna - Szczebel - Mszana Dolna

Szlak na Szczebel z Raby Niżnej, zejście do Mszany Dolnej.

Raba Niżna - Przełęcz Glisne - Szczebel ( szlak zielony) - Mszana Dolna ( szlak czarny) - 10,2km ~4h

Z drogi głównej schodzimy w mniejszą asfaltową dróżkę za znakami zielonymi. Następnie droga zmienia się w szutrową.Podchodzimy łagodnie pod górę wśród łąk i pół, po czym wchodzimy do lasu. Tuż przed wejściem do lasu można ujrzeć przy dobrej widoczności zęby Tatr.Następnie wędrujemy lasem. Po czym wychodzimy na łąki i za chwilę dochodzimy do drogi asfaltowej na Przełęczy Glisne.
Zejście do Przełęczy Glisne
Tu spotykamy znaki koloru czerwonego i idziemy wraz z nimi przez chwilę w lewo. Dochodzimy do rozejście szlaków. My skręcamy w prawo za znakami zielonymi. W lewo znaki czerwone prowadzą na szczyt Lubonia Wielkiego.Drogą szutrową wędrujemy zatem za znakami zielonymi. Idziemy wśród łąk i pól. Potem wchodzimy do lasu i podążamy kamienistym, płytkim wąwozem pod górę.
Po około godzinie (od rozejścia szlaków) mijamy niewybitną kulminację Małej Góry i skręcamy w lewo.
Podchodzimy najpierw łagodnie leśną drogą a potem stromą ścieżką aż osiągamy wierzchołek Szczebla (977m n.p.m.). Znajduje się tam miejsce odpoczynku, ołtarz polowy oraz obelisk poświęcony Janowi Pawłowi II.Schodzimy czarnym szlakiem, który prowadzi do Kasinki Małej. Jest to najbardziej stromy szlak w Beskidzie Wyspowym.
Na początku zejście jest niezbyt strome. Coraz bardziej stromo robi się po kilkunastu minutach.
Niekiedy szlak odbija ze ścieżki grzbietowej do malowniczych wychodni piaskowca. Zejście jest bardzo strome aż do momentu przekroczenia potoku w głębokim parowie.Wychodzimy teraz na szeroką drogę leśną. Po kilku minutach wychodzimy z lasu i dochodzimy do pierwszych zabudowań osiedla Zarębki. Następnie przechodzimy przez most na Rabie i dochodzimy do głównej szosy. Jeśli chcemy dojść do Mszany Dolnej należy skręcić w prawo.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
19.02.2023
Tagi:
beskidy, beskid wyspowy