TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Rysy ze Szczyrbskiego Jeziora

Rysy ze Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaku na Rysy od strony słowackiej.

Szczyrbskie Jezioro - Popradzki staw ( szlak czerwony) - Nad Žabím potokiem ( szlak niebieski) - Rysy ( szlak czerwony) 9,5km ~5h 

Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso). Najpierw wędrujemy czerwonym szlakiem nad Popradzki Staw. Opis tego szlaku - Popradzkie Jezioro.Od Popradzkiego stawu będziemy podążać za niebieskimi znakami w głąb doliny Mięguszowieckiej.

Szlak prowadzi w głąb doliny Mięguszowieckiej u podnóża Grani Baszt i dalej na Koprową Przełęcz. Podchodzimy ścieżką przez las świerkowy, potem wśród kosodrzewiny docieramy do mostku na Żabim Potoku.Następnie docieramy do węzła szlaków. Tym razem kierujemy się za czerwonymi znakami w prawo. Ten odcinek szlaku jest zamykany zimą.Ścieżka pnie się łagodnie w górę, przekraczając wkrótce znowu Żabi Potok. Podchodzimy przez kosodrzewiny i piarżyska stromymi zakosami na próg Żabiej Doliny Mięguszowieckiej. Po chwili wychodzimy na południowy skraj Wielkiego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego, który leży na wysokości 1919m n.p.m. Za nami rozpościerają się piękne widoki na górującą nad Doliną Mięguszowiecką i Szatanią Doliną, Grań Baszt z dominującym Szatanem. Na zachodzie wznosi się Wołowiec Mięguszowiecki (2227 m n.p.m.). Na północy widzimy południowe ściany Wołowego Grzbietu i Żabiego Konia aż po Rysy.Przez Żabią Dolinę przechodzimy po dużych blokach skalnych i piargach pod ścianami Popradzkich Kop.

Następnie pokonujemy nieco eksponowany próg skalny, który prowadzi do Kotlinki pod Wagą. Odcinek nie jest trudny technicznie ale został ubezpieczony łańcuchami i kilkoma klamrami. Jest to przydatne zwłaszcza po deszczach. Dalej wspinamy się po głazach dnem kotlinki w kierunku przełęczy Waga. Wkrótce docieramy do Schroniska pod Rysami (Chata pod Rysami) — najwyżej położonego schroniska w Tatrach. Od schroniska w krótkim czasie docieramy do przełęczy Waga (2340 m n.p.m.).
Droga na przełęcz Waga

Mamy stąd piękny widok na górne piętro Doliny Białej Wody. Przełęcz ta leży na grani między Rysami a Wysoką. Z przełęczy skręcamy w lewo za znakami czerwonymi, kolejne 30 minut i już stoimy na wierzchołku Rysów. Podejście z Wagi na Rysy wiedzie kamienisto-piarżystym zboczem.Ze szczytu przy dobrej pogodzie rozciągają się wspaniałe widoki obejmujące na południu ściany Wysokiej, Ciężkiego Szczytu i Ganku. Wracamy tym samym szlakiem do Szczyrbskiego Jeziora.  
 
Na szczycie
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to