TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Śnieżnik ze Stronia Śląskiego

Śnieżnik ze Stronia Śląskiego

Opis szlaku na Śnieżnik ze Stronia Śląskiego.

Stronie Śląskie - Schronisko na Śnieżniku ( szlak żółty) - Śnieżnik ( szlak zielony). (13.4km, ~5h)

Szlak rozpoczynamy w Stroniu Śląskim. Jest to pięknie położona miejscowość w Masywie Śnieżnika, blisko również do gór Bialskich.

Początek szlaku na przytanku PKS ul. Kościuszki, następnie przy Urzędzie Miejskim szlak skręca w ulicę Sportową. Szlak na początku prowadzi asfaltem, ale z każdym krokiem pojawiają się coraz ciekawsze widoki.Po minięciu tamy idziemy prosto w kierunku zalewu w Starej Morawie. Za zalewem skręcamy w prawo w boczną szutrową drogę, która doprowadza do zabytkowego Wapiennika "Łaskawy Kamień", przed Wapiennikiem skręcamy w prawo w wąską asfaltową drogę odchodzącą w kierunku nieczynnego kamieniołomu "Na Krzyżniku".
Boczna szutrowa droga
 
Po przejściu około 500m, skręcamy w lewo w boczną kamienistą drogę i dochodzimy do przekaźnika.Następnie dalej zboczem Janowca dochodzimy do Kletna i drogą asfaltową do parkingu przy Jaskini Niedźwiedziej.
Kletno
 
Kletno to mała wieś położona w malowniczej dolinie Kleśnicy. Następnie szlak prowadzi nieco stromą leśną ścieżką, którą docieramy do Jaskini Niedźwiedziej, największej jaskini w Sudetach (udostępniona płatnie i po wcześniejszej rezerwacji).
Dalej szlak wiedzie trochę bardziej stromo, aż do skrzyżowania ze znakami czerwonymi z Czarnej Góry.
Od tego miejsca szeroka ścieżka, która pnie się nieznacznie w górę doprowadza nas do schroniska na Śnieżniku. Schronisko zostało zbudowane w 1871 roku.Przy schronisku stoi pokaźny drogowskaz turystyczny. Na szczyt Śnieżnika idziemy za znakami koloru zielonego. Początkowo szlak wiedzie między uszkodzonymi świerkami.Po około pół godziny dochodzimy do granicy z Czechami. Dalsza część szlaku prowadzi wzdłuż granicy. Szlak wychodzi ponad granicę lasu i pnie się ostro pod górę, aż do szczytu Śnieżnika (1425 m n.p.m.).Szczyt to bezleśna kopuła skąd roztacza się rozległa panorama Sudetów po Karkonosze i Masyw Wysokiego Jesenika. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Śnieżkę, najwyższy szczyt Sudetów. Na szczycie rzuca się w oczy sterta kamieni, która jest pozostałością po kamiennej wieży widokowej. Śnieżnik należy do Korony Gór Polski jako najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika.
Wypłaszczony wierzchołek Śnieżnika
   
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
03.09.2020
Tagi:
sudety, kgp, masyw śnieżnika, diadem