TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Sokolica ze Szczawnicy

Sokolica ze Szczawnicy

Szlak opisuje wycieczkę na Sokolicę (747 m) ze Szczawnicy. Szczyt znajduje się w Pieninach, a dokładniej w Pieninach Właściwych.

Szczawnica Niżna - Przeprawa pod Sokolicą ( szlak czerwony) - Sokolica ( szlak niebieski) - 2km, ~1h

Pieniny Właściwe to najciekawsza przyrodniczo i krajobrazowo część Pienin. Znaczna ich część leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Nazwa Sokolica pochodzi od gniazdujących tu dawniej sokołów.

Z Sokolicy podziwiać można wspaniałe widoki na przełom Dunajca a przy sprzyjających warunkach nawet na Tatry. Szlak ten jest najkrótszą trasą wejścia na Sokolicę i jednym z najpopularniejszych szlaków w Pieninach.

Szlak rozpoczyna się przy przystani flisackiej w Szczawnicy - uzdrowisko, położone w dolinie potoku Grajcarek, między Pieninami a pasmem Radziejowej, przynależącego do Beskidu Sądeckiego.

Tablica informacyjna Pienińskiego Parku Narodowego na początkowej części szlaku (u góry).

Szlak na początku prowadzi wzdłuż Dunajca po nowej ścieżce rowerowej do Czerwonego Klasztoru ( szlak czerwony), po jednej stronie jest ścieżka rowerowa, po drugiej promenada dla pieszych - jest to fragment szlaku nazywanego Drogą Pienińską. Po drodze mijamy odejście w lewo szlaku do schroniska Orlica. My idziemy cały czas prosto. Po około 300 m mijamy pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. Po dojściu do miejsca przeprawy (przeprawa pod Sokolicą) przepływamy na drugą stronę rzeki tratwą flisacką. Przeprawa trwa kilka minut, a kursy w sezonie odbywają się co kilkanaście minut. Zakres godzin w jakich odbywają się przeprawy:
15.04 – 30.06 w godz. 8.00 – 19.00
01.07 – 31.08 w godz. 8.00 – 20.00
01.09 – 30.09 w godz. 8.00 – 18.00
01.10 – 31.10 w godz. 8.00 – 17.00

Po drugiej stronie Dunajca szlak prowadzi lasem, czasem dość stromo ( szlak niebieski).
Jedno z miejsc widokowych na szlaku (u góry).

Szlak nie przysparza jednak żadnych trudności technicznych, ponieważ eksponowane miejsca są zabezpieczone barierkami.
Po około 45 minutach powinniśmy być na szczycie. Szczyt Sokolicy to skaliste urwisko ograniczone metalowymi barierkami. Na szczycie wita nas charakterystyczna sosna karłowata, której zdjęcie znajduje się chyba w każdej publikacji na temat Pienin. Wspaniałe widoki na Przełom Pieniński z błyszczącą w słońcu wstęgą Dunajca, na Małe Pieniny z doliny Leśnego Potoku, oraz przy dobrych warunkach pogodowych na zamykające południowy horyzont Tatry. Dalej Granią Pieninek wiedzie Sokola Perć, do Krościenka nad Dunajcem.Widoki ze szczytu.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
23.01.2016
Tagi:
pieniny