TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Szczyrk - Skrzyczne - Malinowska Skała

Szczyrk - Skrzyczne - Malinowska Skała

Opis szlaku ze Szczyrku na Skrzyczne i Malinowską Skałę w Beskidzie Śląskim.

Szczyrk - Skrzyczne - Malinowska Skała ( szlak zielony), ~4h (9.3km).  

Wycieczkę rozpoczynamy w Szczyrku. Jest to znana miejscowość turystyczna w Beskidzie Śląskim. Najbliższe większe miasto to Bielsko-Biała. Właśnie z niego przyjeżdżamy do Szczyrku busem.

Rozpoczynamy zielonym szlakiem w centrum miejscowości. Prowadzi mostkiem na drugi brzeg rzeki Żylicy. Powoli pnąc się do góry idziemy najpierw asfaltem, potem wyłożoną płytami ulicą, aż wchodzimy w las.Za jakiś czas mijamy starą bacówkę na polance. Potem wspinamy się do skrzyżowania szlaków. Dołącza do nas czerwony szlak z Buczkowic.
Ścieżka za chwilę staje się wąska i trawersuje strome zbocze.
Potem przecina stromą trasę narciarską przechodząc na jej prawy brzeg. Łączymy się tutaj ze szlakiem niebieskim. Będziemy już nim szli na sam szczyt Skrzycznego.Skrzyczne do najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Należy do Korony Gór Polski. Ze szczytu pięknie widać okoliczne pasma górskie, Żywiecczyznę i Babią Górę.Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy i górna stacja kolejki linowej. Dalej wędrujemy szlakiem zielonym prowadzącym grzbietem w kierunku Malinowskiej Skały.

Wychodzimy na otwartą przestrzeń. Ten odcinek jest bardzo widokowy lecz jeszcze kilkanaście lat temu na tej trasie rósł gęsty las, który niestety uległ całkowitemu zniszczeniu na skutek potężnych wichur oraz działalności korników. Efektem jest wprawdzie doskonała widoczność na odległe pasma górskie, jednak zdewastowane tereny leśne w okolicach szlaku wyglądają dość przygnębiająco.Po około 2km droga osiąga mało wybitny szczyt Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.). Dalej szlak wiedzie już lasem, bez większych podejść, mijając kulminację Kopy Skrzyczeńskiej.Następnie krótkim, stromym podejściem zdobywamy Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Na wierzchołku znajduje się charakterystyczna wychodnia skalna. Z tego miejsca można kontynuuować wycieczkę szlakiem zielonym kierunku Baraniej Góry (3 godziny) lub czerwonym do Przełęczy Salmopolskiej (1h 15m).  
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
16.08.2020
Tagi:
beskidy, kgp, beskid śląski, diadem