TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Z Karpacza nad Kocioł Wielkiego Stawu i Mały Staw

Z Karpacza nad Kocioł Wielkiego Stawu i Mały Staw

Opis pętli z Karpacza przez Kocioł Wielkiego Stawu i Mały Staw w Karkonoszach.

Karpacz, skrzyżowanie przy Kościele Wang - Polana w Karkonoszach ( szlak niebieski) - Kocioł Wielkiego Stawu ( szlak zielony) - Spalona Strażnica ( szlak czerwony) - Pod Polaną w Karkonoszach ( szlak niebieski) - Rozdroże Łomnickie ( szlak zielony) - 13,2km ~4,5h  

Karpacz jest popularnym miastem wczasowym leżącym na północnych stokach Karkonoszy, u podnóża ich najwyższego szczytu czyli Śnieżki. Wycieczkę rozpoczynamy na przystanku autobusowym Karpacz-Wang. Dojeżdża tu wiele autobusów z Jeleniej-Góry. Z przystanku należy cofnąć się kawałek i skręcić w prawo w ul. Na Śnieżkę. Po kilku minutach dochodzimy do kościółka Wang. Jest to jedyny zabytek architektury nordyckiej w Polsce.Rozpoczynamy podejście brukowaną drogą. Po około 10 minutach osiągamy Rówieńkę, niewielką polanę z węzłem szlaków, gdzie dochodzi szlak żółty z Borowic na Słonecznik.Idziemy dalej szeroką drogą, po czym docieramy do rozległej polany. Miejsce to nazywa się po prostu Polana. W latach 60 XX w. znajdowało się tu schronisko turystyczne im. Bronka Czecha, które niestety spłonęło. Na Polanie można odpocząć na ławkach.
Dochodzimy do Polany w Karkonoszach
Szlak niebieski prowadzi stąd szeroką drogą w kierunku schroniska "Strzecha Akademicka". My podążamy za znakami zielonymi bezpośrednio na krawędź Kotła Wielkiego Stawu. Na północy widać grupę skalną zwaną Kotki. Z Polany można też skręcić w prawo na szlak żółty, który prowadzi do grupy skalnej Pielgrzymy.Szlak zielony prowadzi najpierw lasem a potem wśród kosodrzewiny. Po około godzinie docieramy nad Kocioł Wielkiego Stawu. Widać stąd doskonale skałę Słonecznik (można do niej dojść idąc parę minut w prawo). Ściany kotła opadają stromo aż do krystalicznie czystej wody Wielkiego Stawu. My skręcamy w lewo i idziemy szlakiem czerwonym brzegiem Kotłów. Możemy stąd podziwiać piękne panoramy.Cały czas szlak prowadzi płaskim terenem wzdłuż krawędzi kotła, po czym dochodzi nad krawędź Wielkiego Kotła Małego Stawu. Idąc dalej mijamy skaliste ściany kotła i po około 15 minutach docieramy do Żlebu Slalomowego. Następnie szlak dociera do brukowanej drogi jezdnej przy Spalonej Strażnicy.Czerwony szlak wiedzie dalej prosto w kierunku Równi pod Śnieżką. My wybieramy teraz szlak koloru niebieskiego. Skręcamy więc w lewo i idąc drogą jezdną w około 20 minut dochodzimy do schroniska "Strzecha Akademicka".Następnie schodzimy dalej w dół niebieskim szlakiem by po 10 minutach dotrzeć do urokliwego schroniska "Samotnia" położonego nad brzegiem Małego Stawu.Schodzimy dalej szlakiem niebieskim. Po 2km docieramy z powrotem na Polanę. Idziemy kawałek szlakiem w trzech kolorach i po chwili skręcamy w prawo za szlakiem zielonym.Szlak prowadzi lasem. Po około 30 minutach dochodzimy do Karpacza na ulicę Strażacką.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
02.12.2023
Tagi:
sudety, karkonosze