TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Z Krościenka nad Dunajcem na Koziarz

Z Krościenka nad Dunajcem na Koziarz

Szlak Krościenko nad Dunajcem - Koziarz - Tylmanowa w Beskidzie Sądeckim.

Krościenko nad Dunajcem - Dzwonkówka ( szlak czerwony) - Jaworzynka - Koziarz - Jaworzynka ( szlak żółty) - Tylmanowa ( szlak zielony) - 16,9km ~6h 

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Krościenka na rynku. Z rynku wychodzimy na północ, by po kilkudziesięciu metrach dotrzeć do głównej szosy i skręcić w prawo w most na Dunajcu. Idziemy za znakami czerwonymi przez most, a zaraz za nim skręcamy w lewo, a po chwili ponownie w prawo. Teraz łagodną dróżką wchodzimy pod górę. Mijamy dom wycieczkowy i podążamy na wschód wzdłuż potoku Wygon. Wkrótce mijamy ostatnie zabudowania i skręcamy w lewo w polną drogę, która zaczyna się wznosić ku widocznemu po lewej grzbietowi. Mamy z niego dość ładne widoki w kierunku Pienin i Gorców.Wkrótce szlak dociera do lasu i trawersuje od wschodu wierzchołek Stajkowej, po czym podchodzi dość stromo na zalesiony Groń.Teraz idziemy lasem nieco w dół, po czym stopniowo podchodzi coraz wyżej i stromiej na szczyt Dzwonkówki. Wkraczamy na niewielką polanę położoną na południowych stokach głównego wierzchołka.
Tu pojawiają się znaki koloru żółtego, którymi podążamy w lewo (szlak ten prowadzi do Łącka).
Po około 30 minutach przejścia lasem wychodzimy na widokowe polany zaczynając od przysiółka Złotne.
Następnie kluczymy między przysiółkami trochę lasem, trochę polanami. Z daleka coraz lepiej widoczna jest wieża widokowa na Koziarzu.
Po około godzinie docieramy do Jaworzynki, gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków. Prosto szlak zielony prowadzi do Tylmanowej. Za chwilę nim będziemy schodzić. Zanim to jednak nastąpi skręcamy w prawo za znakami żółtymi i po około 15 minutach docieramy do wieży na Koziarzu. Z wieży mamy wspaniałe widoki na wszystkie strony świata (Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry, a nawet Babią Górę). Wracamy tym samym szlakiem do Jaworzynki.
Widok na Tatry z wieży na Koziarzu
 
Można z Jaworzynki zboczyć jeszcze w nieznakowaną ścieżkę na Błyszcz, z którego również są wspaniałe widoki. Wybieramy szlak zielony do zejścia w kierunku Tylmanowej.Schodzimy głównie lasem, gdzieniegdzie otwierają się pojedyncze widoki. Po około 45 minutach zejścia wychodzimy z lasu. Po czym po kolejnych 20 minutach docieramy do asfaltowej drogi w Tylmanowej. Przechodzimy kawałek przez wieś, a potem przez most na Dunajcu i docieramy na przystanek autobusowy przy głównej szosie. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
12.03.2023
Tagi:
beskidy, beskid sądecki