TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Z przełęczy nad Łapszanką do Łapsz Wyżnych

Z przełęczy nad Łapszanką do Łapsz Wyżnych

Opis szlaku z przełęczy nad Łapszanką do Łapsz Wyżnych.

Przełęcz nad Łapszanką - Pawliki ( szlak niebieski) - Łapsze Wyżne ( szlak czerwony) - 8,1km, ~2,5h

Wycieczkę rozpoczynamy w Łapszance Wyżni Koniec czyli na słynnej Przełęczy nad Łapszanką (937 m n.p.m.). Jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Podhalu. Do Tatr Bielskich mamy stąd tylko 10km, zza nich wyłaniają się szczyty Tatr Wysokich, a po prawej Tatr Zachodnich. Na przełęczy znajduje się malownicza kapliczka.
Przełęcz nad Łapszanką
 
Idziemy szlakiem niebieskim asfaltową drogą z Łapsz do Rzepisk. Po lewej cały czas towarzyszą nam pola i przepiękne widoki.Po przejściu około kilometra szlak skręca w prawo w polną drogę. Idziemy odkrytym grzbietem ze wspaniałymi widokami.Wychodzimy na niezbyt wyraźną kulminację Piłatówki (1004 m n.p.m.). Następnie wchodzimy na krótko w leśny teren i dochodzimy do przysiółka Pawliki. Jest to jedno z najwyżej położonych osiedli w Polsce.
Widok na Tatry z okolic Piłatówki
Po prawej znajduje się kulminacja Pawlikowskiego Wierchu. Dochodzimy na skraj lasu. Tutaj dołącza szlak czerwony z Rzepisk. Teraz będziemy podążać właśnie nim do Łapsz Wyżnych. Skręcamy więc w prawo.Idziemy najpierw łąkami. Z tyłu widoki na Tatry, z lewej na Babią Górę. Po około 10 minutach wchodzimy do lasu.Lasem idziemy około pół godziny po czym wychodzimy na rozległe polany z pięknymi widokami w kierunku Grandeusa i Łapsz Wyżnych.
Zejście do Łapsz Wyżnych
 
Po dojściu do pierwszych zabudowań Łapsz musimy pokonać jeszcze bród. Następnie skręcamy w lewo w asfaltową drogę, która doprowadzi nas do centrum Łapsz Wyżnych, gdzie znajduje się kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
30.04.2022
Tagi:
spisz, podhale