TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Z Zawoi na Jałowiec

Z Zawoi na Jałowiec

Opis szlaku na Jałowiec z Zawoi Centrum.

Zawoja Centrum - Przełęcz Kolędówki ( szlak zielony) - Jałowiec ( szlak żółty) - Zawoja Wełcza ( szlak niebieski), 11.8km, ~4h.

Szlak rozpoczynamy w centrum Zawoi - nadjdłuższej wsi w Polsce. Dojeżdżają tu liczne busy z Krakowa. Wybieramy szlak koloru zielonego. Na początku szlak prowadzi uliczką przez mostek nad Skawicą wraz ze znakami koloru czerwonego. Za mostkiem skręcamy w lewo (szlak czerwony skręca w prawo).Po 100m skręcamy w prawo w boczną uliczkę i pniemy się powoli pod górę. Mijamy ostatnie zabudowania i wychodzimy na łąki.Po kilkunastu minutach wchodzimy do lasu i idziemy nim przez jakiś czas. Mijamy po drodze dwie polany. Na drugiej mijamy przysiółek Mentle.Następnie znów wędrujemy lasem. Po 10 minutach wychodzimy na rozległą polanę kolejnego przysiółka. Po kolejnych 10 minutach przejścia lasem wychodzimy na Przełęcz Kolędówki (809m n.p.m.).
Przełęcz Kolędówki
 
Zmieniamy teraz kolor szlaku na żółty i skręcamy w lewo. Idziemy najpierw wzdłuż polany, brzegiem lasu, by po chwili wejść całkowicie do lasu.Idziemy cały czas prosto lekko pod górę, trawersujemy szczyt Kolędówka (884m n.p.m.). Następnie po lewej stronie mijamy odejście do schroniska "W murowanej piwnicy".Teraz wspinamy się już nieco stromiej i po około pół godziny docieramy na skrzyżowanie szlaków (Pod Jałowcem), gdzie dochodzi szlak niebieski. Znajduje się tutaj ławeczka, na której można odpocząć.Idąc teraz za znakami żółtymi i niebieskimi po 10 minutach osiągamy szczyt Jałowca (1111m n.p.m.). Znajduje się tutaj duża polana (Hala Trzebuńska) z pięknymi widokami oraz miejsce odpoczynku (drewniana wiata).Cofamy się teraz do skrzyżowania szlaków z ławeczką i skręcamy w prawo w szlak niebieski, którym zejdziemy do Zawoi Wełczy. Stromym stokiem szlak schodzi przez bukowy, a potem świerkowy las. Dochodzimy do skraju lasu. Z przodu mamy widoki na dolinę Wełczy, Pasmo Polic i w oddali łagodne szczyty Beskidu Makowskiego.
Łąkami ścieżka obniża się stromo i dociera do drogi asfaltowej osiedla Zawoja-Wełcza.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
23.05.2022
Tagi:
beskidy, beskid żywiecki, diadem