TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Ze Slanej Vody na Babią Górę

Ze Slanej Vody na Babią Górę

Opis szlaku na Babią Górę ze Slanej Vody na Słowacji. Zejście do Zawoi przez Markowe Szczawiny.

Slaná Voda - Babia Góra ( szlak żółty) - Przełęcz Brona ( szlak czerwony, zielony, niebieski) - Schronisko PTTK Markowe Szczawiny ( szlak czerwony) - Zawoja, Lajkonik ( szlak czarny) - 16.8 km, ~6h30m 

Szlak rozpoczyna się obok słowackiego schronisko Chata Slaná Voda niedaleko Orawskiej Polhory. Idziemy za znakami koloru żółtego, najpierw po asfaltowej a potem szutrowej drodze. Według szlakowskazu na szczyt Babiej Góry powinniśmy dotrzeć po 3 godzinach i 25 minutach. Ciekawostką jest fakt, że szlak ten jest najstarszym prowadzącym na Babią Górę. Został wyznaczony w 1894 roku.Pierwsze 40 minut idziemy w zasadzie po płaskim terenie. Podejście zaczyna się dopiero po wejściu w las za skrzyżowaniem szlaków Paseky (868 m n.p.m.). Z polany kilka minut od Paseky przy dobrej widoczności możemy podziwiać widoki na Tatry.Zanim dojdziemy do kolejnego rozejścia (Hájovna Na Rovinách) mijamy muzeum Hviezdoslava, słowackiego pisarza, poety, tłumacza i prawnika – czołowej postaci słowackiej kultury i literatury. Po wejściu do lasu idziemy prosto pod górę. Po lewej stronie szumi potok Bystra, który po około 30 - 40 minutach przekraczamy. Dalej jest już bardziej stromo. Idziemy przez las.
Powoli wychodzimy ponad granicę lasu i ukazują się nam pierwsze widoki między innymi na Orawską Polhorę.
Widok w kierunku Orawskiej Polhory
 
Mijamy wieżę widokową Staviny, która znajduje się tuż przy szlaku. Znajduje się tu również miejsce do odpoczynku.
Po pewnym czasie wkraczamy w pasma kosodrzewiny.
Po kilkunastu minutach mijamy kolejne miejsce odpoczynku i tablicę informacyjną o ścieżce im. Jana Pawła II - Polhorskie rozstaje. Z tego miejsca prowadzi tzw. Zbójnicki Chodnik na Przełęcz Brona (bez szlaku).Idziemy coraz wyżej i mamy coraz rozleglejsze widoki (między innymi na Tatry). Docieramy do "Pri Studničke" gdzie znajduje się wiata oraz źródło.Przed nami już ostatnie dość strome podejście po kamienistej ścieżce na szczyt Babiej Góry (1725 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt Beskidów. Nazywana jest królową Beskidów. Szczyt ten należy do Korony Gór Polski.Przy dobrej pogodzie ze szczytu Babiej Góry rozciągają się wspaniałe widoki na wszystkie strony świata. Na szczycie znajduje się kilka budowli: obelisk ustawiony na pamiątkę wejścia na szczyt w 1806 roku arcyksięcia Józefa Habsburga, pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, kamienny ołtarz polowy oraz ustawiony przez turystów wiatrochron z kamieni (Babia Góra słynie z silnych wiatrów). Ze szczytu zaczynamy zejście ścieżką w kierunku przełęczy Brona. Prowadzą nas trzy kolory (czerwony, niebieski i zielony).
Widok na Małą Babią Górę podczas zejścia
 
Po około godzinie docieramy do przełęczy Brona skąd schodzimy czerwonym szlakiem do schroniska Markowe Szczawiny.Od schroniska wybieramy szlak czarny (1 godzina i 45 minut do Zawoi Podryżowane). Będziemy schodzić głównie lasem z prześwitami na polany z widokami na okoliczne szczyty.

Pierwszą z polan jaką będziemy mijać jest Kolista Polana (1176 m n.p.m.). Następna Polana Kaczmarczykowa, z której mamy widoki między innymi na Zawoję i pasmo Babiej Góry.
Polana Kaczmarczykowa - widok na pasmo Babiej Góry
 
Po tej polanie schodzimy cały czas lasem po kamiennym chodniku. Po drodze mijamy wiatę turystyczną i po kilku minutach za nią docieramy do skrzyżowania szlaków. My idziemy dalej szlakiem czarnym. Szlak zielony prowadzi do Zawoi Markowej (45 minut). Zostało nam jeszcze około godzinę zejścia.Idziemy pięknym lasem do rozejścia szlaków Las Ryżowane (842 m n.p.m.). Następnie po wyjściu z lasu dochodzimy do pierwszych zabudowań Zawoi. Uliczkami Zawoi docieramy do głównej drogi przy przysiółku Zawoja Podryżowane. Zawoja jest największą powierzchniowo wsią w Polsce. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
06.05.2021
Tagi:
beskidy, kgp, beskid żywiecki, diadem