TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Ze Szrenicy do Karpacza

Ze Szrenicy do Karpacza

Opis szlaku ze Szrenicy do Karpacza w Karkonoszach.

Schronisko na Szrenicy - Graniczna Łąka ( szlak czarny) - Pod Małym Szyszakiem ( szlak czerwony) - Pod Pielgrzymami ( szlak zielony) - Polana w Karkonoszach ( szlak żółty) - Rozdroże Łomnickie (Karpacz) ( szlak zielony) - (19,1km, ~6h).

Wycieczkę rozpoczynamy sprzed schroniska na Szrenicy. Ze Szrenicy mamy piękne widoki na Karkonosze i Góry Izerskie. Na początku podchodzimy 5 minut czarnym szlakiem do czerwonego szlaku granicznego. Następnie skręcamy w lewo i idziemy wygodną szutrową drogą wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Szlak od Szrenicy po Przełęcz Okraj istniał już w XIX w. 28-kilometrowy grzbietowy odcinek prowadzi cały czas granicą państwa – ścieżka wchodzi raz na polską, raz na czeską stronę Karkonoszy.
Widok ze Szrenicy

Po kilku minutach mijamy ciekawe formacje skalne. Noszą nazwę Trzy Świnki. Za chwilę spotykamy odejście szlaku zielonego w lewo w kierunku Szrenickiej Skały oraz żółtego w prawo do schroniska Vosecká bouda po stronie czeskiej. My idziemy cały czas prosto szlakiem czerwonym.Za chwilę docieramy do Mokrej Przełęczy (1287 m n.p.m.). Stąd w lewo odchodzi szlak zielony tzw. Mokra Droga na Halę pod Łabskim Szczytem. Idziemy cały czas szlakiem grzbietowym. Mijamy skałę nazywaną Twarożnikiem, a następnie szczyt Sokolnik.Docieramy do Česká budka (1406 m n.p.m.), gdzie odchodzi szlak żółty na czeską stronę. Łagodnie podchodzimy i osiągamy Łabski Szczyt (1470 m n.p.m.), który jest ciekawym punktem widokowym.Po kilkunastu minutach osiągamy brzeg Małego Śnieżnego Kotła (1483 m n.p.m.). Idziemy teraz wraz ze szlakiem żółtym i czerwonym 10 minut do Wielkiego Śnieżnego Kotła. Po drodze mijamy Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy.Potem idziemy już tylko za znakami czerwonymi. Z prawej strony mijamy granitowy szczyt Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), następnie z lewej strony Śmielec. Wkrótce dochodzimy do Czarnej Przełęczy (1350 m n.p.m.), którą przecina niebieski szlak. My podążamy dalej czerwonym prosto.Powoli dochodzimy do Czeskich a potem Śląskich Kamieni. Podążając dalej dochodzimy do byłego schroniska górskiego "Petrova bouda". Mijamy schronisko i dochodzimy do przełęczy Karkonoskiej (1198 m n.p.m.). Jest to najniższy punkt w głównym grzbiecie Karkonoszy, dzielący je na część zachodnią i wschodnią. Na Przełęczy mamy dwa schroniska - polskie "Odrodzenie" i czeskie "Spindlerova Bouda".
Schronisko Odrodzenie
 
Od skrzyżowania szlaków pod schroniskiem "Odrodzenie" idziemy teraz za kolorem zielonym. Rozpoczynamy powoli zejście w kierunku Karpacza fragmentem tzw. Ścieżki Pod Reglami. Dochodzimy do granicy lasu. Widoki nie są już tak rozległe jak ze szlaku grzbietowego, ale i tak miejscami możemy podziwiać naprawdę piękne panoramy m.in. na jezioro Sosnówka.Szlak prowadzi lasem. Przechodzimy czasem przez mostki i kładki. Po dotarciu do rozdroża Pod Pielgrzymami (1175 m n.p.m.) zmieniamy szlak na żółty, który prowadzi na Polanę w Karkonoszach. Mamy stąd piękne widoki w szczególności na Śnieżkę.Pod koniec polany skręcamy w lewo i kilka minut idziemy za znakami w trzech kolorach (żółtym, zielonym i niebieskim), by za chwilę skręcić w prawo za znakami zielonymi.
Do końca schodzimy już teraz lasem szlakiem zielonym do Rozdroża Łomnickiego w Karpaczu.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
25.07.2021
Tagi:
sudety, karkonosze